Trendy

Budynek Green Villa pokryty roślinnością

Żywa fasada cała w zieleni? Architekci z pracowni MVRDV pokazali, jak czerpać z tego, co daje nam przyroda, pokrywając ściany budynku Green Willa półkami na doniczki

Żywa fasada cała w zieleni? Architekci z pracowni MVRDV pokazali, jak czerpać z tego, co daje nam przyroda, pokrywając ściany budynku Green Willa półkami na doniczki

Budynek z żywą fasadą Green willa w Sint-Michielsgestel

Green Willa wpisana w miejską tkankę

Pracownia MVRDV we współpracy z Van Boven Architecten postanowiła poprzez swój projekt wypełnić pierzeję na Adrianusplein. Wyposażony w mansardowy dach budynek jest dostosowany do okolicznej zabudowy. Parter zarezerwowano na przestrzeń biurową, natomiast trzy kolejne kondygnacje zajęte są przez lokale mieszkalne.

Zielona willa ma zdecydowanie wyróżniać się na tle sąsiadów rozwiązaniami proekologicznymi. Charakterystyczny system regałów obiega całą zewnętrzną elewację, a na jego półkach ustawione zostały liczne rośliny doniczkowe, krzewy i drzewa. Znajdziemy wśród nich forsythias, jaśmin, brzozę czy sosnę. Jak tłumaczy Winy Maas, jeden z założycieli MVRDV, projekt Zielonej Willi to kontynuacja badań nad budynkami pozbawionymi fasad. Miejskie parki to za mało, ludzie potrzebują radykalnego zazielenienia, a rośliny powinny pokryć także fasady i dachy budynków. To dzięki nim możemy bowiem pozytywnie wpłynąć na emisję CO2 oraz promować różnorodność biologiczną.

Budynek z żywą fasadą Green willa w Sint-Michielsgestel

Zielona konstrukcja

Rośliny, którymi „obłożona” zostanie fasada budynku, umieszczone mają być na kwadratowej siatce o szerokości czterech modułów i głębokości trzech modułów. Donice pojawią się także na dachu obiektu. Każda z roślin dobrana zostanie z uwzględnieniem orientacji fasady. Ich zadaniem będzie nie tylko proekologiczna manifestacja, ale też dekoracja obiektu. Ponadto zapewnią one prywatność, cień lub też odpowiedni widok, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Zielona fasada ma być nawadniana poprzez specjalnie zaprojektowany system. Wykorzystuje on wodę deszczową, magazynowaną w odpowiednich pojemnikach wbudowanych w donice. W ten sposób możliwe będzie całoroczne zazielenienie fasady i utrzymanie roślin w dobrej kondycji.

Architekci z pracowni MVRDV znani są z innych zielonych realizacji, jak wieżowiec in Shenzhen w Chinach, którego dachy pokrywają zielone ogrody.

Budynek z żywą fasadą Green willa w Sint-Michielsgestel

Zieleń od stóp do głów czyli budynek Green Villa pokryty roślinnością – metryczka projektu

 typ projektu: budynek mieszkalno-biurowy

pracownia: MVRDV we współpracy z Van Boven Architecten

projekt: 2019

planowana realizacja: 2020

lokalizacja: Sint-Michielsgestel, Holandia

wizualizacje: Antonio Luca Coco, Pavlos Ventouris

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!