Konkursy

OFF Piotrkowska i Ogrody Krakowian najlepszymi przestrzeniami publicznymi

Jak co roku jury konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich wyłoniło najlepsze realizacje z zakresu przestrzeni publicznej. Tym razem zwyciężyła łódzka OFF Piotrkowska oraz Ogrody Krakowian.

Jak co roku jury konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich wyłoniło najlepsze realizacje z zakresu przestrzeni publicznej. Tym razem zwyciężyła łódzka OFF Piotrkowska oraz Ogrody Krakowian.

W tym roku miała miejsce już 13. edycja konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. W konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznano tym razem nagrody w dwóch kategoriach – rewitalizowana przestrzeń publiczna oraz przestrzeń publiczna w zieleni. W jury zasiadali przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych TUP, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Interwencji i Rozwoju, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Izby Architektów, SARP oraz Stowarzyszenia Integracja.

off Piotrkowska

OFF Piotrkowska w Łodzi jako najlepsza rewitalizowana przestrzeń publiczna

 W kategorii przestrzeni zrewitalizowanej pierwsze miejsce zdobył kompleks OFF Piotrkowska Center w Łodzi Kompleks powstał w miejscu dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa. Działania, które podjęte zostały z inicjatywy pomysłodawcy powstania kompleksu – Michała Styś, powstrzymały degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum miasta. Udało się połączyć oddolne inicjatywy mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców, tworząc kulturalne i kreatywne miejsce spotkań i rozwijając turystyczny potencjał miasta. Za projekt kompleksu odpowiada Andrzej Owczarek. 

Ogrody Krakowian. Ogród Motyli

Ogrody Krakowian jako najlepsza przestrzeń publiczna w zieleni

Za najlepszą przestrzeń publiczną w zieleni kapituła konkursu uznała projekt parków kieszonkowych w Krakowie – Ogrody Krakowian. Pomysłodawcą projektu były Miasto Kraków oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. W ramach projektu powstało 14 lokalnych ogrodów miejskich, które charakteryzuje zlokalizowanie w zwartej miejskiej lub mieszkalnej zabudowie. Na terenie parków wprowadzono nowe funkcje, tworząc w ten sposób małe centra życia społecznego lokalnych mieszkańców. W projekcie docenione zostały przede wszystkim pomysłowość w założeniach parkowych, dbałość o detal małej architektury oraz konsekwencję w realizacji idei Zielonego Krakowa.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia TUP

W konkursie brało udział wiele ciekawych projektów, z których część została wyróżniona dodatkowo. II miejsce w kategorii rewitalizowanej przestrzeni publicznej zajął projekt rewitalizacji części Śródmieścia Miasta Lublin – zmiana zagospodarowania Placu Litewskiego oraz przebudowa istniejącego deptaka. W kategorii przestrzeni publicznej w zieleni na drugim miejscu znalazł się projekt Wodnego Placu Zabaw w Jaworznie stanowiącego część założenia parkowego Jaworznickie Planty.

Przyznane zostały także trzy wyróżnienia. Pierwsze powędrowało w ręce Muzeum Śląskiego w Katowicach za projekt otoczenia łaźni głównej i stolarni na terenie dawnej kopalni Katowice. Docenione zostały przede wszystkim stworzenie ważnego elementu w centrum życia kulturalnego miasta oraz uporządkowanie przestrzeni. Dwa pozostałe wyróżnienia otrzymały projekt Rewaloryzacji Parku Oruńskiego w Gdańsku oraz projekt ścieżki edukacyjnej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu. 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!