Trendy

„Kobiety wiedzą, co robią” czyli prospołeczny katowicki mural

W Katowicach pojawił się mural, który przyozdobił jedną z elewacji kamienicy przy ulicy Gliwickiej. Praca „Kobiety wiedzą, co robią” powstała w ramach akcji „Kobiety na mury”, która upamiętniać ma dokonania działających lokalnie Polek

W Katowicach pojawił się mural, który przyozdobił jedną z elewacji kamienicy przy ulicy Gliwickiej. Praca „Kobiety wiedzą, co robią” powstała w ramach akcji „Kobiety na mury”, która upamiętniać ma dokonania działających lokalnie Polek

mural doktor Jolanty Wadowskiej-Król

Polka-bohaterka na murze

Doktor Jolanta Wadowska-Król to lokalna bohaterka, która w latach 70. ubiegłego wieku prowadziła batalię na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci. Chciała zwrócić uwagę władz na ogromną skalę problemu zatrucia ołowiem wśród swoich małych pacjentów. Na katowickim muralu lekarka została sportretowana na podstawie wizerunku z lat młodości. Wokół twarzy bohaterki znalazły się twarze dzieci, które przypominać mają historię wielkiej Polki oraz jej rolę w walce przeciwko skażeniu środowiska Katowic i okolicy.

Andrzej Wieteszka zaproponował wyraźne, rzucające się w oczy przedstawienie, wykorzystując białe tło, silne czarne kontury oraz ciepły fiolet i słoneczny żółty. Całość dopełnia hasło „Kobiety wiedzą, co robią”. Komiksowa forma malunku wyróżnia się na tle pobliskiej, charakterystycznej dla Katowic zabudowy z czerwonej cegły. Za wykonanie muralu odpowiedzialna była kobieca agencja Red Sheels.

 Akcja „Kobiety na mury”

Mural powstał w ramach prospołecznej akcji w ramach której upamiętniane są niezwykłe kobiety-bohaterki wykorzystując wielkoformatowe murale rozsiane w przestrzeni dużych miast w Polsce. „Kobiety wiedzą, co robią” to pierwsze dzieło, otwierające szlak murali. Na kolejnych ścianach spotkać możemy wizerunki Kory czy Wandy Rutkiewicz. Nie brakuje jednak także mniej znanych Polek, do których należą pianistka Lidia Grychtołówna czy Barbara Labuda.

„Kobiety wiedzą, co robią” czyli prospołeczny katowicki mural  - metryczka projektu

 rodzaj projektu: mural

projekt: Andrzej Wieteszka

wykonanie: Red Sheels

realizacja: 2019

lokalizacja: ul. Gliwicka, Katowice

zdjęcia: Anna Lewańska

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!