W katowickim Parku Zadole pojawił się nowy obiekt przyciągający okolicznych mieszkańców. To tężnia solankowa czyli nie lada gratka dla kuracjuszy i miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu. Drewniana konstrukcja to nie tylko doskonałe miejsce dla rekreacji, ale też szczególny design przygotowany przez biuro Modulor Architekci.
Tężnia solankowa w Parku Zadole zlokalizowana jest na obrzeżach miasta Katowice, stolicy Górnego Śląska. Jest to już piąty taki obiekt na terenie województwa śląskiego, gdzie przemysłowy krajobraz nierzadko wymusza specjalistyczną profilaktykę zdrowotną, związaną z chorobami układu oddechowego. Temu właśnie służy tężnia, która wytwarza bogaty w mikroelementy aerozol o właściwościach leczniczych, zawierający naturalne związki soli. Aerozol wchłaniany jest podczas sesji inhalacyjnej przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając niedobory mikroelementów w organizmie kuracjuszy.
Budowa tężni
Budowa tężni ruszyła na początku 2018 roku, a za jej projekt odpowiedzialna była pracownia Modulor Architekci. Konstrukcja tężni składa się z dwóch zasadniczych elementów - monolitycznego zbiornika na wodę solankową oraz konstrukcji szkieletowej w postaci ram z drewna modrzewiowego, wypełnionych wiązankami z tarniny. Wiązanki ułożone są w taki sposób, aby spływające grawitacyjnie krople solanki ulegały rozbijaniu o poszczególne gałązki, tworząc leczniczy aerozol. Cała konstrukcja ma imponujący rozmiar - blisko 7 m wysokości, 38 m długości i 12 m szerokości.
W tężni wykorzystywana jest solanka z Zabłocia. Unikatowe na skalę europejską złoże występuje w gminie Dębowie. Zabłocka woda solankowa posiada dużą zawartość minerałów, takich jak jod, brom czy wapń i zaliczana jest do wód leczniczych i termalnych.
Nie tylko tężnia
Tężnia zlokalizowana jest pośród zieleni, w środku parku. Sam obiekt doskonale wpisuje się w przestrzeń, zaprojektowany został w nurcie naturalistycznym, z poszanowaniem otoczenia. Na ogrodzonym obszarze zagospodarowana została przestrzeń rekreacji. Urządzone tam zostały nowe alejki, nasadzenia oraz niewielki plac zabaw. Spacerowicze mogą przysiąść na ławkach, a cały teren oświetlają oryginalne lampy. Wszystkie elementy małej architektury dobrze korespondują z formą obiektu - wykorzystane zostały proste i nowoczesne elementy stalowe, pomalowane na ciemny grafit oraz jasne drewno o naturalnym wybarwieniu.
Inicjatywa obywatelska w Katowicach
Budowa tężni to pomysł byłego radnego Ligoty - Adama Łęskiego. W ramach Budżetu Obywatelskiego przeprowadzone zostało głosowanie, w którym projekt tężni w Parku Zadole poparło ponad 15 tysięcy osób. Jest to doskonały przykład wzrostu świadomości mieszkańców, którzy chcą obiektów mających realny wpływ na ich zdrowie. Uzupełnieniem funkcjonalności tężni będzie basen wyposażony w strefę rehabilitacyjną, który stanąć ma tuż obok.
Tężnia solankowa w Parku Zadole w Katowicach - metryczka projektu
Typ projektowanej przestrzeni: tężnia solankowa
Inwestor: miasto Katowice
Pracownia: Modulor Architekci
Realizacja: 2019
Lokalizacja: Zadole, Katowice
Opracowanie: Wiola Imiolczyk
Fot: https://npp.slaskie.pl
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze