Publiczne

Ścieżka edukacyjna na terenie Parku Brzozowego w gminie Pszczółki

W gminie Pszczółki powstał Park Brzozowy wraz ze ścieżką edukacyjną. Nazwa gminy zobowiązuje - tablice informacyjne oraz parkowa infrastruktura poświęcona jest w dużej mierze zapylającym owadom

W gminie Pszczółki powstał Park Brzozowy wraz ze ścieżką edukacyjną. Nazwa gminy zobowiązuje - tablice informacyjne oraz parkowa infrastruktura poświęcona jest w dużej mierze zapylającym owadom.

Teren byłej żwirowni w Skowarczu w gminie Pszczółki przez lata stał odłogiem. Teraz w miejscu pozostałości po wyrobiskach powstał pszczeli raj - Park Brzozowy wraz z edukacyjną ścieżką, przy której znalazły się tablice informujące spacerowiczów o życiu pszczół. Powierzchnia parku mierzy 11 ha i należy ona do Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich. Projekt zagospodarowania przestrzeni doceniony został przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, które nominowało inwestycję do najlepiej zagospodarowanych przestrzeni publicznych w Polsce.

Ścieżka edukacyjna w gminie Pszczółki

Z pszczołą w herbie

W przestrzeni parku każdy element infrastruktury nawiązuje do pszczołowatych. Przy głównym wejściu spotkamy drewnianą rzeźbę pszczoły, zaś liczne atrakcje, takie jak plenerowe gry edukacyjne poświęcone są produktom pszczelim i roślinom miododajnym. Zieleń zagospodarowana została tutaj z myślą o owadach zapylających - blisko 1,5 ha stanowią łąki roślin miododajnych, drzewa oraz owocowe krzewy, a także kwietne dachy i kwitnące rośliny wodne. Przechadzając się parkowymi ścieżkami mijamy 40 tablic, informujących nas o gatunkach owadów zapylających, ale także o roślinach i zwierzętach występujących na terenie Żuław Gdańskich.

Ścieżka edukacyjna w gminie Pszczółki

Roślinność w parku w Skowarczu

Projektowany teren objęty został ochroną ze względu na wyjątkową bioróżnorodność, jaka tam panuje. Dobór roślin przemyślany został w taki sposób, aby jak najwięcej z wykorzystanych gatunków było charakterystycznych dla Żuław Gdańskich. Należą do nich stare odmiany drzew owocowych, wierzby, bez czarny i koralowy czy wiciokrzewy. Blisko połowa spośród 2 tysięcy drzew nasadzonych w przestrzeni parku to brzozy. Oprócz typowych dla tego obszaru gatunków, znajdziemy tutaj również brzozy o korze czarnej, bordowej lub całkowicie białej. Wzrok przyciągają także liście - złote, czerwone, jasnozielone w najróżniejszych kształtach i rozmiarach.

Ścieżka edukacyjna w gminie Pszczółki

Przestrzeń rekreacyjna dla każdego

Park Brzozowy to teren zielony, w którym można spędzić czas z rodziną i odetchnąć świeżym powietrzem. Obszar ten to także nie lada gratka dla miłośników wędkarstwa. Znajdujący się tutaj powyrobiskowy akwen został nie tylko zarybiony, ale ponad nim zamontowane zostały drewniane pomosty. Amatorzy ptaków mogą obserwować zagrożone wyginięciem i objęte ścisłą ochroną ohary z platformy ornitologicznej.

 cieżka edukacyjna na terenie Parku Brzozowego w gminie Pszczółki - metryczka projektu

Typ projektowanej przestrzeni: park

Inwestor: Gmina Pszczółki

Realizacja: 2017

Lokalizacja: Skowarcz

Projektowana powierzchnia: 11 ha

Zdjęcia: Archiwum Gmina Pszczółki

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ścieżka edukacyjna w gminie Pszczółki

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!