Porady

Trawnik - zakładanie i pielęgnacja

Koniec sierpnia to najlepszy czas na zakładanie trawnika. Temperatury powietrza oraz gleby sprzyjają wzrostowi trawy i rozwijaniu się kiełków. Oto 5 zasad, o których warto pamiętać, jeśli decydujemy się na zakładanie i pielęgnację trawnika w okresie późnego lata.

Koniec sierpnia to najlepszy czas na zakładanie trawnika. Temperatury powietrza oraz gleby sprzyjają wzrostowi trawy i rozwijaniu się kiełków. Oto 5 zasad, o których warto pamiętać, jeśli decydujemy się na zakładanie i pielęgnację trawnika w okresie późnego lata.

Zasada 1: Podłoże pod trawnik

W pierwszej kolejności należy oczyścić i spulchnić ziemię, co sprawi że będzie bardziej dotleniona. Ręczne spulchnianiem ziemi, jest bardzo wymagającym zajęciem dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie glebogryzarki.

Zasada 2: Odchwaszczenie ziemi

Istnieją dwa sposoby na usuwanie zbędnych chwastów - ręczne wykonanie zabiegu oraz z użyciem środków chemicznych. W drugim przypadku należy pamiętać o tym, by nie potraktować specyfikami krzewów, gdyż rośliny ulegną wtedy znacznemu zniszczeniu. W przyszłości (najlepiej po upływie co najmniej roku), oprócz odchwaszczania dobrze jest także przeprowadzić wertykulację. Jej celem jest usunięcie szkodliwych chwastów i resztek organicznych, ale także odpowiednie napowietrzenie i umożliwienie dotarcia wody w głąb ziemi. Dobrej jakości wertykulator sprawi, że trawa będzie bardziej odporna na choroby grzybowe lub pojawienie się chwastów.

Zasada 3: Mieszanki do nawożenia ziemi

Korzystajmy z mieszanek bogatych w fosfor i potas. Pierwszy z nich wpłynie na system korzeniowy traw, umożliwiając im odpowiedni rozrost, drugi uodporni trawnik na choroby, suszę czy mróz.

Zasada 4: Przycinanie trawy

Przed przystąpienie do przycinania trawy należy upewnić się czy kosiarka ma ostre ostrza, w innym przypadku trawa zostanie poszarpana i jej liście będą połamane. Trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę, dlatego podczas sierpniowych upałów dobrze jest pozostawić trawnik na wysokości nie mniejszej niż 6 cm.

Zasada 5: Podlewanie trawy

Nawet jeśli w naszym regionie pojawiają się silne opady, nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu nowo założonego trawnika. Znajdujące się w pobliżu drzewa i krzewy poprzez system korzeniowy pobierają duże ilości wody z gleby, więc mimo intensywnego deszczu nie mamy pewności, że nasz trawnik zostanie odpowiednio nawodniony.

Źródło: Krysiak

pielęgnacja trawy, pielęgnowanie trawy, zakładanie trawnika, jak zakładać trawnik, jak dbać o trawę, jak dbać o trawnik, ładny trawnik, poradnik trawy, Krysiak

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!