Publiczne

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie w zupełnie nowej odsłonie

Po wielu latach prac w końcu się udało – ogrody Zamku Królewskiego zostały w całości odnowione i oddane do użytku. Koncept ogrodów powstał w oparciu o źródła z XIX i XX wieku, dzięki czemu przestrzeń odzyskała swoją dawną, historyczną wartość.

Po wielu latach prac w końcu się udało – ogrody Zamku Królewskiego zostały w całości odnowione i oddane do użytku. Koncept ogrodów powstał w oparciu o źródła z XIX i XX wieku, dzięki czemu przestrzeń odzyskała swoją dawną, historyczną wartość.

Zamek Królewski wraz z przynależącymi do niego ogrodami to jeden z centralnych punktów stolicy. Zlokalizowany przy placu Zamkowym stanowi jeden z obowiązkowych punktów, które trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Warszawy. Niestety zamkowe ogrody przez lata były niedostępne dla zwiedzających z powodu trwających tam prac modernizacyjnych. Chociaż Ogród Górny oddany został do użytku już 4 lata temu, na kompletną realizację czekać musieliśmy aż do maja bieżącego roku.

Miesiąc temu otwarty został po raz pierwszy Ogród Dolny, zlokalizowany poniżej Arkad Kubickiego. Wraz z odzyskaniem dawnej świetności i blasku przez ostatnią część założenia, całość zamkowych ogrodów stała się reprezentacyjnym miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Ogrodowego założenia zajmuje powierzchnię blisko 6 ha, a prowadzone prace archeologiczne, budowlane i ogrodnicze dofinansowane były ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury.

Ogrody Zamku Królewskiego, ogród publiczny, aranżacja ogrodu, ogród w Warszawie

Geometryczny układ ogrodu sprzed lat

Jako że zamkowe ogrody to miejsce o szczególnym charakterze, niezwykle ważne było, aby przeprowadzona modernizacja przywróciła dawny układ oraz styl założenia. Na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych udało się odtworzyć dawną koncepcję i ponownie wprowadzić ją w życie. Jak na ogród królewski przystało, jego Ogród Dolny cechuje osiowość, jednak ze względu na obecną sytuację przestrzenną, nie było możliwe uzyskanie idealnie symetrycznej kompozycji.

W centralnej części Ogrodu Dolnego założony został obszerny trawnik na planie prostokąta zakończony półkoliście. Trawnik obiegają wokół szerokie aleje, pośrodku których ustawione zostały w linii kolejne fontanny. Główne aleje obsadzone zostały pasem zieleni, powyżej którego znajdują się dwie węższe alejki biegnące równolegle.

Ogrody Zamku Królewskiego, ogród publiczny, aranżacja ogrodu, ogród w Warszawie

W lewej części ogrodu znajdują się dwa kwartały o idealnie przyciętych bukszpanowych żywopłotach. Pośrodku obu z nich umiejscowione zostały fontanny. Bukszpanowe kwatery rozdziela szeroka aleja, na osi której założone zostały kwiatowe nasadzenia o skrupulatnie zaprojektowanej kompozycji kolorystycznej. Oś zamyka monumentalny marmurowy pomnik.

W przestrzeni ogrodu po raz pierwszy w historii znalazło się dużo ławek, na których odwiedzający mogą przysiąść, aby napawać się wyjątkowym charakterem tego miejsca. W ogrodzie zaprojektowane zostało również oświetlenie w postaci obrysowujących aleje linii świetlnych reflektorów, które punktowo oświetlają przestrzeń trawnika. Zobacz film: ogród jak z bajki

Zobacz galerię zdjęć aranżacji ogrodu

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – metryczka realizacji ogrodu

Inwestycja: rewitalizacja Ogrodu Dolnego przy Zamku Królewskim w Warszawie
Lokalizacja: Stare Miasto w Warszawie
Początek prac: 2017
Zakończenie prac: 2019
Zdjęcia: Paweł Małaczewski
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!