Polska

Rewitalizowany Teren – inwestycja Olimpia Port

Autorska pracownia projektowa Archicom Studio wraz planistami umiejętnie połączyli pozostałości krajobrazu kulturowego z naturalnym krajobrazem starorzecza Odry.

Autorska pracownia projektowa Archicom Studio wraz planistami umiejętnie połączyli pozostałości krajobrazu kulturowego z naturalnym krajobrazem starorzecza Odry. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejski ogród w Sopocie

Miejsce charakteryzuje bogactwo ciągów zielonych, tras pieszo-rowerowych, skwerów  i dzikich parków przylegających do kanałów żeglownych. Obszary osiedla społecznego Olimpia Port to rejony dawnej działalności przemysłowej: wyrobiska gliny, cegielnie, kominy i bocznice kolejowe. To właśnie one stały  się pretekstem do stworzenia przestrzeni aktywnego wypoczynku, wpisującego się w światowe trendy rewitalizacji. W trakt  szyn wpisano żwirowe ścieżki, którymi docieramy do boisk sportowych, outdoor fitness i miejsc rekreacji. 

Torowisko otoczone starodrzewiem, przerośniętym świeżymi, młodymi samosiejkami, łączy główne ulice i przecina plac - miejsce dla zabytkowego tendera. Po drodze otwierają się osie widokowe na starą cegielnię i kominy, przypominające o dawnym przeznaczeniu tego terenu.

Potencjał tkwiący w terenach nadrzecznych wpisuje się w długofalową strategię Archicomu – tworzenia przyjaznych przestrzeni wśród natury. W myśl tej idei, architekci zaprojektowali Plac Multifunkcyjny, który znajduje się w sercu społecznego osiedla. Przestrzeń zlokalizowano w strategicznym urbanistycznie miejscu - na zbiegu głównych ciągów komunikacyjnych osiedla (ulicy Magellana i Vasco da Gamy) oraz przy bulwarze nadrzecznym (ul. Marca Polo). W otoczeniu spójnej, jasnej i lekkiej architektury, mieszkańcy zyskali miejsce do wspólnych spotkań, zabaw i relaksu.

Plac o nawierzchni trawiastej, został otoczony starannie zaprojektowaną zielenią i istniejącym już starodrzewem. Utrzymanie zieleni w dobrym stanie było możliwe, dzięki zaprojektowanemu systemowi nawadniania. Siedziska skierowane w stronę kanału żeglugowego nie tylko zapewniają możliwość wypoczynku i zabawy, ale przede wszystkim stanowią swoisty rodzaj widowni na przyrodę. Sam plac umożliwia również wystawienie przez nimi sceny na potrzeby kulturowych spotkań i  innych aktywności osiedlowej społeczności. Wieczorem atmosferę miejsca podkreśla delikatne oświetlenie, tworząc przyjemny, letni klimat. Plac Multifunkcyjny zapewnia elastyczną przestrzeń dla mieszkańców, ale także stanowi przystanek dla odwiedzających osiedle. Zachęca do relaksu na drewnianych leżakach w cieniu drzew. Na co dzień jest dostępną przestrzenią do gier rodzinnych i sąsiedzkich spotkań.

Bulwary nadrzeczne na Olimpii Port to przykład udanego związku architektury i zieleni, który wykorzystuje potencjał terenu poprzemysłowego na Swojczycach. Teren położony jest nad rzeką w najbardziej zielonej części miasta, ograniczony od strony południowo-zachodniej kanałem żeglugowo-nawigacyjnym Odry, a od północnej ulicą Swojczycką. Rewitalizacji bulwarów nad Odrą od samego początku przyświecała idea włączenia tego obszaru do krwiobiegu miasta i uczestnictwo w trwającym już procesie odrodzenia życia towarzyskiego i kulturalnego wzdłuż wrocławskich rzek. Bezpośrednie sąsiedztwo zabytkowych dzielnic Biskupina i Sępolna jednocześnie podnosi wartość inwestycji i zobowiązuje do dbałości o jakość architektury i założeń urbanistycznych.

W ramach oddanego etapu, wzdłuż Odry biegnie reprezentacyjny bulwar zachęcający do spacerowania pomiędzy głównymi przestrzeniami spotkań – Parkiem Kolumba, placem przy ul. Magellana i planowaną mariną. Przestrzenią łączącą rekreację na ziemi i w wodzie są pomosty z bazą kajakową i barka – platforma nietypowych wydarzeń kulturalnych (spektakle, wystawy). 

Kanał nawigacyjny jest najważniejszym wyznacznikiem terenu. Bulwar wraz z przyległymi placami, przystaniami oraz pomostami, stworzył magiczną przestrzeń, w której każdy może poczuć pozytywną energię tego miejsca.

Pomysł na realizację terenu nad rzeką wypłynął wprost z przyrodniczego kontekstu tego miejsca, a rozwiązania projektowe uwypuklają jego największe atuty. Zarówno zrewitalizowane bocznice kolejowe jak i Plac Multifunkcyjny wpisują się w całokształt bulwaru. Krajobraz jest odzwierciedleniem przemyślanej całości, która opiera się na niebanalnych rozwiązaniach architektonicznych. Wzdłuż reprezentacyjnej ulicy nad rzeką rozpoczyna się również ciąg handlowo-usługowy zapewniający mieszkańcom dostęp do podstawowych usług bez potrzeby opuszczania osiedla. Kameralną atmosferę Olimpii Port uzyskano poprzez zachowanie niskiej intensywności zabudowy, zwiększenie odległości pomiędzy budynkami oraz stworzenie przyjaznych przestrzeni do spotkań.

Odpowiednio gospodarowane tereny zielone m.in. zrewitalizowany przez Archicom Park Kolumba, ścieżka rekreacyjna wzbogacona o fitness outdoor oraz zielone skwerki, podnoszą jakość i wygodę życia mieszkańców. Kryjące się w cieniu starodrzewu osiedlowe ścieżki prowadzą do miejsc sąsiedzkich interakcji. Przenikanie się architektury i zieleni sprawia, że Olimpia Port przyciąga kolejnych mieszkańców i zmienia sposób postrzegania całej dzielnicy.

Nazwa inwestycji: Olimpia Port
Autor: Archicom
Lokalizacja: Swojczyce, Sępolno ul. Marca Polo / Ferdynanda Magellana
Realizacja:  2018

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!