Polska

Miejski ogród w Krakowie

Istotą prezentowanego projektu jest użycie zieleni w otoczeniu budynku mieszkalno-usługowego znajdującego się pomiędzy ul. Prądnicką, a ul. Siemaszki w Krakowie.

Istotą prezentowanego projektu jest użycie zieleni w otoczeniu budynku mieszkalno-usługowego znajdującego się pomiędzy ul. Prądnicką, a ul. Siemaszki w Krakowie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekt ogrodu w Starogardzie Gdańskim

W płaszczyźnie parteru, wokół budynku zaprojektowana zieleń ma dopełniać oraz współgrać z charakterem i kolorystyką klinkierowej elewacji. 

miejski ogród w Krakowie

Użyto więc kremowych hortensji, rdzawo- bordowych berberysów, zielonożółtych traw oraz brzóz o białych pniach. Dużym wyzwaniem było zaprojektowanie zieleni na tarasach pierwszej kondygnacji. Dwa patia oraz pas zieleni na tarasie wzdłuż ulicy Prądnickiej, z założenia niedostępny dla mieszkańców, widoczny jednak z okien i balkonów został zaprojektowany, jako „obraz” zmieniającej  się kolorystycznie wraz z porami roku zieleni. 

miejski ogród w Krakowie

Jest geometryczną kompozycją, ujętą w „ramki” z zimozielonego cisa, swobodnie rozmieszczonych kół, usypanych w formie górek (co dało możliwość nasadzenia krzewów) obsadzonych wiosennie – narcyzami, a potem hortensjami na tle krótkiej tworzącej płaszczyzny okrywowe seslerii jesiennej i funkii lub tak jak w drugim patio wysokimi miskantami na tle strzyżonych tawuł z akcentami kwitnących na kremowo hortensji. 

miejski ogród w Krakowie

Od strony ulicy Prądnickiej na tarasie pierwszej kondygnacji zaprojektowano kompozycję wypiętrzonych, bardziej swobodnych w formie „górek”, obsadzonych azaliami japońskimi, seslerią jesienną z akcentami niewielkich, zimozielonych sosen. Projekt został zrealizowany w 2017 i dokończony w 2018 roku.

Projektant: arch. Małgorzata Kotyła - Zastawnik
Realizacja: 2017/2018
Lokalizacja: Kraków

Komentarze

*

Jola

Piękna kompozycja:-)

ZAS

slodki

Tomasz

No ładne to jest !

Iza

Piękna kompozycja

Maciej Jerzmanowski

Wspaniały projekt

Grazyna

Ciekawy i pełen barw projekt

Urszula

Co to za ogród, który jest niedostępny dla mieszkańców :(? Słabo.

Tomasz Z

Berdzo ładna kompozycja

Paweł

Super

Paweł

Epickie

Adam

Podoba mi sie

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!