HOT

Projekt betonowej altany w ogrodzie

Zobacz projekt betonowej altany ogrodowej stworzony przez Maka Studio.

Beton architektoniczny króluje nie tylko we wnętrzach – często wykorzystywany jest także jako główny element konstrukcyjny, pełniący jednocześnie funkcję dekoracyjną. W taki też sposób materiał ten zastosowany został w projekcie altany ogrodowej wykonanym przez pracownię Maka Studio. Projekt altany zrealizowany ma zostać przy domu prywatnego inwestora w Kościerzynie.

Projektowana altana przede wszystkim miała cechować się wielofunkcyjnością. Architektom zależało na stworzeniu obiektu, który może być wykorzystywany w różnych warunkach pogodowych oraz o różnych porach roku. To założenie wymagało szeregu rozwiązań funkcjonalnych, takich jak systemowe ściany czy przesuwny dach.

altana w ogrodzie

Cichy zakątek ogrodu

Projekt altany zakładał usytuowanie obiektu w narożniku ogrodu, który oddziela od sąsiednich działek wysoki żywopłot. Z domu do altany prowadzi żwirowa aleja wyłożona betonowymi płytami. W ten sposób projektowana przestrzeń stanowi prywatny zakątek, sprzyjający relaksowi i spotkaniom towarzyskim.

W takiej myśli zaprojektowana została altana. W jej konstrukcję wbudowany został elegancki kominek, zaś wewnątrz obiektu umieszczony został duży stół otoczony krzesłami, a także wygodny, podwieszany fotel ogrodowy. Miejsce to idealnie spełnia warunki rodzinnej przestrzeni, w której domownicy mogą zebrać się przy wspólnym posiłku.

Altana skonstruowana została na dwustopniowym podwyższeniu. Zabezpiecza to posadzkę przed gromadzeniem się wody, a także powoduje przyjemny efekt wizualny. Stopnie poprowadzone są także wokół niewielkiego tarasu przed altaną, na której znajduje się grill. Tworzą w ten sposób także przestrzeń siedzisk oraz wyznaczają przestrzeń obsadzoną krzewami ozdobnymi.

altana w ogrodzie

Aranżacja ogrodu - beton i szkło

Bryła altany przypomina sześcian, którego trzy ściany wykonane są z betonu, pozostałe trzy zaś ze szkła. Dodatkowo dwie z betonowych ścian sześciennej formy posiadają elementy urozmaicające, a więc ażurowy prześwit w plecach altany oraz częściowo otwarty dach. Wszystko to sprawia, że bryła nabiera lekkości i przejrzystości.

Wykorzystanie szklanych ścian jest niezwykle praktyczne, nie tylko ze względu na zapewnienie odpowiedniego doświetlenia wnętrza. Systemowe ściany umożliwiają dostosowanie funkcjonalności obiektu do warunków pogodowych. Dzięki temu z altany można korzystać równie dobrze podczas letnich upałów, jak i jesiennych wieczorów. Podobną funkcję pełni otwierany dach altany, który z jednej strony zabezpiecza przed słońcem, z drugiej natomiast chroni przed deszczem.

Projekt betonowej altany ogrodowej – metryczka realizacji ogrodu

Pracownia: Maka Studio
Projekt: 2018
Lokalizacja: Kościerzyna
Projektowana powierzchnia: 35 m2

Zobacz galerię zdjęć altany ogrodowej

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!