Porady

Jak dyskretnie i praktycznie umiejscowić garaż na działce?

Wybierając projekt domu, musimy również pomyśleć, jak usytuować garaż na działce. Mamy dwie opcje: może być wolnostojący lub połączony z domem. Jak się jednak okazuje, są również możliwości, by zlokalizować go w różnych kombinacjach, czyli od frontu, z boku czy na tyłach działki. Dowiedzmy się więcej na ten temat i sprawdźmy, jakie umiejscowienie będzie najlepsze.

Wybierając projekt domu, musimy również pomyśleć, jak usytuować garaż na działce. Mamy dwie opcje: może być wolnostojący lub połączony z domem. Jak się jednak okazuje, są również możliwości, by zlokalizować go w różnych kombinacjach, czyli od frontu, z boku czy na tyłach działki. Dowiedzmy się więcej na ten temat i sprawdźmy, jakie umiejscowienie będzie najlepsze.

Kiedy garaż wolnostojący to dobra opcja?

Sprawdza się w przypadku dużych nieruchomości. Nie tylko jest wtedy większy, ale może też pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia. Może być położony z boku, za lub przed domem, często połączony z zadaszeniem, co chroni nas w czasie deszczowej bądź śnieżnej pogody, dzięki czemu suchą stopą dostaniemy się do domu. Taki łącznik spełnia ważną funkcję, identyczną zresztą jak w domu połączonym z garażem. Mamy tu jednak dodatkową zaletę - odizolowanie części mieszkalnej od hałasu samochodu i nieprzyjemnych zapachów (np. spalin).

W bryle domu - czy to dobry pomysł? Kiedy?

Taki rodzaj garażu to najlepsze rozwiązanie na małe działki, na których nie ma dodatkowego miejsca na kolejny budynek. Zyskujemy dzięki temu możliwość zagospodarowania przestrzeni na piętrze, więcej też zostaje miejsca na ogród. Dobrze wygląda na działkach regularnych - o prostokątnych czy kwadratowych kształtach. Wadą jest oczywiście to, że zmniejsza się powierzchnia parteru, a co za tym idzie, mniej jest okien w pomieszczeniach na tym poziomie. Odczujemy to w pochmurne dni, gdy mniej światła będzie docierać na pomieszczenia ulokowane na parterze.

A może od frontu. Czy warto o tym pomyśleć?

Niezależnie od tego, czy będzie to garaż wolnostojący, czy połączony z domem, umieszczony na froncie sprawdzi się, gdy mamy wąską, ale długą działkę. Wjazd do garażu nie musi być koniecznie równoległy do ulicy, bo spora powierzchnia manewrowa pozwala, aby ustawić go prostopadle do frontowego ogrodzenia. Dzięki temu też łatwo nim oddzielić budynek mieszkalny od drogi, co szczególnie nabiera znaczenia, jak w sąsiedztwie są ruchliwe ulice.

garaż na działce, architektura krajobrazu

Garaż względem stron świata - jak go ustawić?

Jeśli jest połączony z domem, to najlepiej jak znajduje się na północnej elewacji, bo w tym miejscu ochrania mieszkanie zarówno przed wiatrem, jak i zacienieniem. To położenie wpływa korzystnie na parametry cieplne części mieszkalnej budynku. Zupełnie przeciwny efekt osiągniemy, gdy zlokalizujemy go od strony południowo-wschodniej. To miejsce najbardziej nasłonecznione, a więc lepiej umiejscowić tu salon czy inne pomieszczenia dziennie. W przypadku garażu wolnostojącego mamy dowolność, zbudować więc go możemy, gdzie tylko chcemy. Oczywiście ograniczać nas mogą przepisy. Sprawdźmy je przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Nie jest łatwo wybrać najlepszą opcję, bo zależy ona nie tylko od tego, co nam się podoba. Często ma to nawet najmniejsze znaczenie, gdyż bardziej liczy się to jaką wielkość i kształt ma nasza działka i jak jest usytuowana względem ulicy. A może mamy więcej niż dwa samochody i potrzebujemy więcej miejsca? Są różne okoliczności, ale jedno jest pewne - niezależnie, czy to garaż wolnostojący, czy w bryle budynku, trzeba będzie pójść na pewne kompromisy. Wybierając projekty domów ze strony https://www.domoweklimaty.pl, możemy to na spokojnie ocenić i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas optymalne. Warto też pomyśleć, czy zamiast garażu nie postawić na wiatę. Pomocnym może być artykuł pt. “Wiata kontra garaż, co wybrać?”, który skupia się właśnie na tej tematyce.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!