Porady

Taras, weranda, patio – jak wybrać elewację?

Środek wakacji – wielu z nas wolne, upalne dni spędza na świeżym powietrzu w pobliżu domu. Lubimy witać dzień kawą na tarasie, czytać książki na balkonie lub odpoczywać wieczorami w ogrodowej altanie. Przydomowa przestrzeń staje się letnim salonem. Jak ją urządzić? Warto zacząć od wyboru elewacji – jej wymiana zajmie chwilę!

Środek wakacji – wielu z nas wolne, upalne dni spędza na świeżym powietrzu w pobliżu domu. Lubimy witać dzień kawą na tarasie, czytać książki na balkonie lub odpoczywać wieczorami w ogrodowej altanie. Przydomowa przestrzeń staje się letnim salonem. Jak ją urządzić? Warto zacząć od wyboru elewacji – jej wymiana zajmie chwilę!

CZUTAJ RÓWNIEŻ: Miejski ogród w centrum miasta

Kolor ma znaczenie

Wybierając elewację powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest kolor, który musi dobrze współgrać z dachem, drzwiami, oknami, a nawet bramą do garażu. Dobierzmy barwę fasady tak, by pasowała do otaczającej dom przyrody i infrastruktury. Co więcej, taras lub balkon możemy wyróżnić innym kolorem, aby tym samym w ciekawy sposób oddzielić strefę odpoczynku i dodać jej atrakcyjności. Popularne duet barw to odcienie brązu i beżu. W przypadku osobno stojącej altany doskonale sprawdza się np. biel – jest elegancka i dobrze komponuje się z innymi elementami przydomowej przestrzeni. 

Materiał, który nie zabiera czasu na relaks

Równie istotną kwestią jest materiał elewacyjny, który powinien być przede wszystkim funkcjonalny oraz trwały – i co ważne – estetyczny. W ostatnich latach popularne były deski drewniane, jednak z uwagi na wymagającą pielęgnację, nie są idealnym wyborem. Niezabezpieczone drewno pod wpływem promieni słonecznych blaknie. Widać na nim każde zarysowanie, jest podatne na gnicie czy obecność insektów. Na szczęście elewacje drewniane mają ciekawą alternatywę w postaci desek z włóknocementu. Są one bardzo podobne wizualnie, ale znacznie bardziej trwałe – ich kolor nie zmienia się w trakcie użytkowania, są odporne na trudne warunki atmosferyczne (intensywne słońce, deszcz), negatywne działania szkodników, a przede wszystkim nie wymagają konserwacji. W takich miejscach jak taras czy weranda, gdzie latem przyjmujemy gości i spędzamy dużo czasu w towarzystwie dzieci lub zwierząt, trwałość i wysoka estetyka pomimo upływu lat mają bardzo duże znaczenie. W razie konieczności elewację z włóknocementu wystarczy przetrzeć wodą z mydłem i spłukać. Warto podkreślić, że to produkt niepalny.

Szybki montaż

CEDRAL zadbał też, by deska elewacyjna z włóknocementu nie sprawiała problemów przy montażu (dla podkonstrukcji drewnianej używa się wkrętów do niewidocznego mocowania, wkrętów do widocznego mocowania w kolorze deski i gwoździ, a dla podkonstrukcji aluminiowej najlepsze są nity). Dzięki temu nową aranżację tarasu czy altany możemy uzyskać w kilka dni – nawet w środku sezonu – i bez pomocy fachowców.

Oszczędność czasu i nakładów finansowych w połączeniu z doskonałą estetyką to wystarczające powody, dla których włóknocement stał się atrakcyjnym materiałem elewacyjnym również dla takich przestrzeni jak taras, patio czy balkon.  

Źródło: Cedral

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!