Porady

Jak zamienić stary ogród w strefę relaksu?

Zanim przyjdzie czas leżenia na pięknym trawniku z ulubioną książką w rękach, potrzebny będzie plan i trochę wysiłku (ale to w końcu też sposób na relaks po tygodniu wytężonej, umysłowej pracy). Potrzebni będą też wykwalifikowani, sprawdzeni pomocnicy.

Podpowiadamy, w jaki sposób zamienić stary, chaotyczny ogród w małe, domowe centrum rekreacji.

Zanim przyjdzie czas leżenia na pięknym trawniku z ulubioną książką w rękach, potrzebny będzie plan i trochę wysiłku (ale to w końcu też sposób na relaks po tygodniu wytężonej, umysłowej pracy). Potrzebni będą też wykwalifikowani, sprawdzeni pomocnicy.

Żadnego betonu, tylko zieleń

Stare ogrody kuszą klimatem, ale zwykle potrzebują kilku poważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zanim przyjdzie pora na rośliny, wypada się zająć szpecącymi otoczenie postumentami czy murkami. Z takimi przeszkodami szybko i sprawnie poradzimy sobie, korzystając ze wsparcia w postaci młota wyburzeniowego. Dzięki temu rozprawimy się np. z pozostałościami po murowanej podstawie ogrodzeń lub betonowymi ścieżkami. Kompaktowa budowa i smukłe kształty pozwalają pracować tym urządzeniem nawet w miejscach trudno dostępnych.

Po pozbyciu się resztek starej murarki, można zacząć przygotowania do posadzenia trawnika w całym ogrodzie. Sianie? Jeszcze nie teraz – najpierw trzeba odpowiednio przygotować grunt. Szpadel i amerykańskie grabie – to zestaw dla wytrwałych. Zamiast niego można się jednak posłużyć glebogryzarką, która zruszy ubitą ziemię, a przy okazji napowietrzy ją i pomoże pozbyć się chwastów.

Czas trawę siać i o nią dbać!

Grunt jest przygotowany, pora zasiać trawę. Ale jaką? Wszystko zależy od tego, co ma się dziać na trawniku. Inna mieszanka będzie odpowiednia do ogrodu, który ma służyć aktywnej rekreacji (granie w piłkę, badmintona czy bocce), a inna, gdy ogród ma być miejscem leniuchowania na kocu i leżaku. Sprzedawca w sklepie nasiennym z pewnością pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.

pielęgnacja ogrodu

Ale to zaledwie początek dbania o trawę w starym-nowym ogrodzie. Taki naturalny kobierzec daje dużo radości pod warunkiem, że właściciel odpowiednio się o niego zatroszczy. Staranna pielęgnacja jest gwarancją jego dobrej kondycji. Trzeba go więc właściwie kosić, nawozić i napowietrzać. W przypadku nowo założonego trawnika pierwsze cięcie jest niezbędne, gdy źdźbła wyrosną do wysokości 8-10 cm. Trzeba je skrócić do 5-6 cm, a dopiero przy kolejnych pokosach można odjąć kolejne 2 cm.

To zaś oznacza, że wybór dobrej kosiarki będzie miał kardynalne znaczenie.
– Ważne jest precyzyjne ustawienie wysokości ścinania w urządzeniu. Niektóre urządzenia oferują aż 7 poziomów cięcia – podpowiada Marcin Salata.

Żeby pielęgnacja zielonego dywanu w ogrodzie była kompleksowa, warto kosiarce dodać asystenta w postaci kosy z funkcją podkaszarki. Ta bowiem – w przeciwieństwie do większej kuzynki – skutecznie rozprawi się z trawą w miejscach trudno dostępnych: przy krawędziach, wokół drzew i krzewów czy w ciasnych kątach ogrody.

Potem zostaje już tylko jedno: regularne dbanie o trawnik. W sezonie należy go kosić co najmniej raz w tygodniu, zwracając oczywiście uwagę na pogodę – intensywne opady, słońce, deszcz mogą przyspieszyć albo spowolnić wzrost trawy. I jeszcze jedno – za optymalne uznawane jest skracanie źdźbeł o ok. 30 procent. Nigdy nie powinno to być więcej niż połowa ich wysokości.

Piękno starych drzew

W starym ogrodzie rosną zwykle stare drzewa i krzewy, które zapewniają cień i nadają posesji niepowtarzalnego klimatu. A jeśli są owocowe, dadzą właścicielowi jeszcze coś pysznego! By tak się stało, trzeba również im poświęcić nieco uwagi i np. jesienią pozbyć się suchych gałęzi. W tym przypadku przydadzą się dwa urządzenia. Potrzebna będzie przede wszystkim porządna, bezpieczna pilarka.

Jak oświetlić ścieżki

Porządek w ogrodzie pomagają zaprowadzić ścieżki, bo to one wyznaczają granice. Żeby w pełni wykonywały swoje zadania, trzeba je oświetlić. Dobrze dobrane lampy nie tylko pomogą odnaleźć drogę po zapadnięciu zmroku, ale też dodadzą całości uroku. Jakie wybrać? Takie, które dobrze się prezentują również za dnia i gwarantują odpowiedni stopień ochrony IP (czyli zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, jak: woda czy kurz).

Źródło: Lange Łukaszuk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!