Świat

Wieża widokowa w Holandii

Pracownia RO & AD Architecten zbudowała wieżę obserwacyjną

Pracownia RO & AD Architecten zbudowała wieżę obserwacyjną "Pompeius" na południu Holandii w miejscu starych fortyfikacji. Obiekt pełni funkcję tarasu widokowego, a także amfiteatru.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Most w kształcie feniksa w Chinach

W 2010 r. władze lokalne rozpoczęły rekonstrukcję systemu fortyfikacji w Brabancji, a projekt RO & AD architecten stał się częścią tego przedsięwzięcia. Praca była prowadzona przez około dziesięć miesięcy i została zakończona pod koniec 2017 roku.

wieża widokowa w holandii

Wieża wartownicza znajduje się przy samym kanale i jest przechylona w jego kierunku. Od strony wewnętrznej - "bezpiecznej" - strona jest całkowicie otwarta, zaś fasada zwrócona w kierunku fosy jest pokryta drewnianymi panelami; widok jest możliwy tylko poprzez wąskie szpary. Górna część "Pompejusza" służy jako platforma widokowa: z wysokości 26 metrów można zobaczyć okolicę w odległości 20 kilometrów, w tym całą linię obronną. Według architektów wieża "pracuje" także jako centrum informacyjne i jako amfiteatr dla 225 widzów.

wieża widokowa w holandii

Zastosowane materiały to drewno klejone (fasada, klatka schodowa) i stal (konstrukcja nośna). Wszystkie elementy prefabrykowanej konstrukcji zostały wyprodukowane w zakładzie, a następnie dostarczone na miejsce budowy w wygodnym opakowaniu - podobnym do tego, w którym kupowane są meble IKEA. Sam proces budowy został przeprowadzony bez rysunków - wykonawcy mieli tylko model 3D.

wieża widokowa w holandii

Biura RO i AD architecten nie tylko opracowało projekt architektoniczny, ale także zaangażowało okoliczną społeczność w samą jego budowę. Projekt okazał się bardzo popularny, a Pompejusz ma zapewnione stałe wsparcie: jak mówią architekci, program kulturalny jest zaplanowany na kilka lat.

wieża widokowa w holandii

Projekt: RO i AD architecten
Realizacja: 2017
Lokalizacja: Brabancja, Holandia
Zdjęcia: Katja Effting

wieża widokowa w holandii

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!