Porady

Zadbaj o ogród przed urlopem

Każdy z nas z niecierpliwością wyczekuje urlopu. Zmiana otoczenia pozwala oderwać się od codziennych obowiązków i skupić na wypoczynku. Aby jednak ze spokojną głową oddać się rozrywkom, należy zadbać o to, by dom nie ucierpiał podczas naszej nieobecności.

Każdy z nas z niecierpliwością wyczekuje urlopu. Zmiana otoczenia pozwala oderwać się od codziennych obowiązków i skupić na wypoczynku. Aby jednak ze spokojną głową oddać się rozrywkom, należy zadbać o to, by dom nie ucierpiał podczas naszej nieobecności. Psa można powierzyć opiece koleżanki. Wartościowe przedmioty trzeba schować w odpowiednim miejscu. Można również pomyśleć o alarmie antywłamaniowym. Niezwykle pomocny może okazać się dobry kontakt z sąsiadami. Czujne oko sympatycznej staruszki jest niekiedy skuteczniejsze od najlepszych zabezpieczeń. Co jednak z ogrodem?

Cały rok dbasz o kwiaty, które teraz najlepiej się prezentują. To naturalne, że po powrocie z wakacji chcesz się nimi nacieszyć. Nie możesz jednak oczekiwać, że ktoś z tą samą troską będzie ich doglądał pod Twoją nieobecność. Co zrobić? Nie martw się, nie musisz zatrudniać ogrodnika. Zastosuj się do zaprezentowanych poniżej rad i udaj się na zasłużony odpoczynek.

Przygotuj ogród do Twojej nieobecności

Zanim udasz się na urlop, dokładnie sprawdź stan swoich ukochanych roślin. Jeśli zauważysz, że w Twoim ogrodzie grasują szkodniki, uporaj się z nimi i dopiero po wyeliminowaniu problemu rusz w nieznane. Mszyce, gąsienice i choroby grzybowe należy od razu zwalczać. Jeśli pozwolisz niechcianym lokatorom przejąć władzę nad swoim ogrodem, po powrocie możesz się bardzo przykro rozczarować. Nie chcesz chyba zastać gołych roślin, dlatego Wybieraj organiczne środki. Są one bezpieczne i nietoksyczne, możesz zatem zastosować je profilaktycznie. Usuń chwasty z rabat, jeśli tego nie zrobisz, mogą zakryć drobne rośliny. Nie zapomnij też o ściółkowaniu roślin, dzięki temu unikniesz nadmiernego występowania chwastów i wysuszenia terenu. Możesz samodzielnie przygotować kompost z trawy lub liści, odżywisz ziemię, która następnie zadba o Twoje rośliny.

Staraj się jak najmniej korzystać ze środków chemicznych. Naturalne sposoby są najlepsze i do tego najtańsze. Jeśli planujesz być poza domem dłużej niż jeden tydzień, powinieneś nisko wykosić trawnik. Bezpośrednio przed wyjazdem nie nawoź trawnika, bo spowodowałby to jego szybszy wzrost. Zbliża się termin nawożenia? Poczekaj z tym do powrotu z wakacji. Masz oczko wodne? Nie wyłączaj w nim pompy. Sprawdź jej stan, bo może być przytkana. Powinna pracować pełny przekrojem węża i dzięki temu zapewniać odpowiednie natlenienie wody. Usuń glony nitkowe, które mogą zatkać odpływ. Możesz dodać środek zapobiegający wystąpieniu glonów. Jeśli w oczku wodnym są rybki, nie karm ich na zapas. Podczas Twojej nieobecności poradzą sobie same, będą żywić się owadami i ich larwami, a także roślinami i glonami wodnymi.

Kiedy podlewać rośliny?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej podlewać ogród? Wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. O tej porze straty wody są najmniejsze, bo nie występuje silne parowanie. Odradza się podlewania roślin w upalne dni, ponieważ może to poskutkować poparzeniem rośliny. Również wieczorem nie powinieneś wykonywać tej czynności. Kwiaty i krzewy nie wyschną przed nastaniem nocy, co może przyczynić się do rozwoju chorób grzybiczych. Jeśli planujesz wyjazd, to trzy dni przed nim obficie podlej rośliny. Dzięki temu przez krótki czas nie będą wysuszone. Co jednak zrobić, gdy planujesz dłuższy urlop? Zapewnij roślinom automatyczne podlewanie. O piękny trawnik zadba zraszacz. Pomoże Ci w pielęgnowaniu ogrodu również wtedy, gdy znów będziesz się nim samodzielnie zajmować. Chcesz kupić wysokiej jakości akcesoria do podlewania ogrodu? W takim razie koniecznie zajrzyj tutaj: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania.html.

Podlewanie jak w zegarku

Automatyczne nawadnianie zapewnią Ci moduły sterujące. Wybierz takie, które są rekomendowane przez uznane marki. Jeśli zakupisz tani i niepewny sprzęt, nie będziesz mógł być pewny jego jakości. Poza tym takie działanie nie jest wcale równoznaczne z oszczędzaniem. Tylko pomyśl, po co kupować sprzęt, który zaraz trzeba będzie wymienić na nowy? Jedną z firm, która słynie z jakości, jest Karcher. Oferuje szeroką gamę akcesoriów do nawadniania. Każdy z nich wyposażony jest w specjalne czujniki wilgoci, które zapewniają precyzyjne podlewanie. Dzięki temu możesz mieć pewność, ze Twoje rośliny otrzymają dokładnie taką dawkę wody, jakiej w danym momencie będą potrzebować. Do wyboru masz pistolety, spryskiwacze, węże, zraszacze i wiele innych produktów. Ich dużą zaletą są moduły nawadniające. Możesz zaplanować podlewanie, które odbędzie się zawsze na czas. Jak w zegarku! Karcher to nie tylko jakość, ale i ekologia. Oferuje akcesoria od nawadniania, które szanują wodę. Możesz być pewny, że ani jedna kropla nie zostanie użyta bez zaistnienia takiej potrzeby. Karcher oszczędza też energię: pompy włączają się i wyłączają zgodnie z zaprogramowanym planem. Wszytko to po to, byś nie płacił dużych rachunków za prąd i dbał o środowisko. Warto wspomnieć również o tym, że wszystkie produkty tej marki są wykonane z materiałów przyjaznych przyrodzie. Próżno szukać w nich ftalanów czy metali ciężkich. Karcher to firma z wartościami. 

ogród, architektura krajobrazu, pielęgnacja

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!