Polska

Smog Free Project D. Roosegaarde’a uruchomiony w Polsce

Smog Free Project Poland, autorstwa holenderskiego artysty i innowatora, Daana Roosegaarde’a, został uroczyście otwarty w Parku Jordana w Krakowie.

Smog Free Project Poland, autorstwa holenderskiego artysty i innowatora, Daana Roosegaarde’a, został uroczyście otwarty w Parku Jordana w Krakowie. To ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości. Projekt ma być inspiracją dla obywateli, samorządów, organizacji pozarządowych, kampanii promujących jazdę na rowerze oraz branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wieża do obserwacji ptaków w Norwegii

Smog Free Tower to pierwszy zewnętrzny oczyszczacz smogu na świecie. To równocześnie społeczny aktywator, zachęcający do współpracy i uwolnienia całego miasta od smogu. 7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. W ciągu godziny instalacja filtruje 30 000 m3 powietrza zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

Kraków został wybrany do Smog Free Project jako miasto wiodące w prowadzeniu walki ze smogiem. Projekt rozpoczął swoją globalną trasę w Chinach w 2016 roku, gdzie z powodzeniem był realizowany w różnych miastach. Jest częścią większego dzieła „Krajobrazy przyszłości”, który łączy ludzi, technologię i przestrzeń w celu poprawy jakości życia codziennego w środowisku miejskim.

Smog Free Project jest obecny również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) na wystawie Smog Free Project Pop Up, prezentującą Smog Free Rings. Pierścionki te są wytwarzane są ze skompresowanych cząsteczek smogu pozyskanych ze Smog Free Tower. Każdy pierścionek to 1.000 m3 czystego powietrza dla miasta, w którym stoi wieża. Wystawę otworzył Daan Roosegaarde, który spotkał się z lokalnymi artystami zapraszając ich do interakcji i dzielenia się pomysłami na miasta wolne od smogu.

Smog Free Project w Krakowie uruchomiono dzięki wsparciu Miasta Kraków, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Źródło: ING BANK ŚLĄSKI S.A. 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!