Projekty

Zaplanuj rok w ogrodzie!

Każdy posiadacz ogrodu wie, że jego zielony zakątek wymaga sporych nakładów pracy. Pielenie, cięcie, nawożenie... Od ilości obowiązków w ciągu roku może zakręcić się w głowie, ale z dobrym planem całkiem łatwo nad nimi zapanować! Poniżej prezentujemy harmonogram prac w ogrodzie na cały rok.

Każdy posiadacz ogrodu wie, że jego zielony zakątek wymaga sporych nakładów pracy. Pielenie, cięcie, nawożenie... Od ilości obowiązków w ciągu roku może zakręcić się w głowie, ale z dobrym planem całkiem łatwo nad nimi zapanować! Poniżej prezentujemy harmonogram prac w ogrodzie na cały rok.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aranżacja tarasu przy apartamencie w Gdańsku

Styczeń i luty

Rośliny zbierają siły na kolejny okres wegetacyjny, a my kontrolujemy okrycia roślin i ilość śniegu w ogrodzie. Warto przerzucić zaspy i oczyścić gałęzie, ponieważ zbyt długo zalegający śnieg powodować może zagniwanie trawnika oraz zaburzać naturalny pokrój roślin.Gdy temperatury wzrosną, możemy wykonać pierwsze cięcie krzewówkwitnących latem. Ścinamy je do wysokości 1/3, usuwamy też chore i uszkodzone gałęzie. Jeśli chcemy zaprosićmałych śpiewaków do ogrodu, warto zawiesić w ogrodzie budki lęgowe.

Marzec i kwiecień

Czas na wiosenne porządki! Zdejmujemy okrycia zabezpieczające przed mrozem. Ścinamy zeschnięte części bylin i dzielimy te, które kwitną latem. Pozwólmy rozgościć się wiośnie – warto posadzićrośliny jednoroczne i dwuletnie które znoszą przymrozki – lewkonie, bratki, niezapominajki i stokrotki. Kwitnące rośliny cebulowe nawozimy, aby dekorowały ogród jak najdłużej.Należy również pomyśleć o odświeżeniu mebli i dodatków. Przemalowane na radosne kolory z palety VivaGarden!, z pewnością ożywią ogród jeszcze zanim pojawią się
w nim kolorowe kwiaty.

Maj i czerwiec

Najpiękniejsze miesiące w roku – aż chce się wyjść do ogrodu! Krzewy które kwitły wiosną – forsycje, wierzby i tawuły – przycinamy. To samo robimy z przekwitłymi kwiatami roślin cebulowych, aby nie traciły sił na wytwarzanie nasion.Wysokie temperatury sprzyjająrozwojowi szkodników– regularne kontrole i interwencje są więc niezbędne. Zwróćcie uwagę na końcówki pędów – zniekształcone, wysuszone lub oblepione lepką mazią a nawet owadami są alarmującym sygnałem. Pamiętajmyo zasileniu roślin iglastych nawozem wieloskładnikowym, a także wykopaniucebulek. Nie należy zapominać również o systematycznym koszeniu
i podlewaniu trawnika – latem jest to szczególnie ważne!

Lipiec i sierpień

Uff, jak gorąco! Regularnie podlewamy zarówno nowo posadzone rośliny jak i te starsze. Usuwamy przekwitłe kwiaty – u takich gatunków jak ostróżka, szałwia czy lawenda spowoduje to dłuższe kwitnienie.Po zbiorach owoców warto prześwietlić gałęzie drzewi krzewów i przyciąć też żywopłoty. W sierpniu kończymy nawożenie wszystkich roślin nawozami z dużymi dawkami azotu. Deszczowe dni spędzić można kreatywnie - na tworzeniuz dzieciakami ciekawych ogrodowych dekoracji, na przykład czarujących grzybków.

Wrzesień i październik

Złota jesień zagląda do ogrodu. Zanim pojawią się pierwsze przymrozki zbieramy wszystkie owoce z drzew. To też najlepsza pora na sadzenie lub przesadzanie iglaków. Jeśli jesień jest sucha – podlewamy rośliny, aby uchronić je przed suszą fizjologiczną gdy nastaną zimowe mrozy. Trawę kosimy do momentu, aż przestanie rosnąć. Pamiętajmy też, by posadzić cebulki kwitnących wiosną gatunków! Kwiatów w ogrodzie nigdy za wiele.

Listopad i grudzień

Nasz ogród powoli zapada w sen.Zabezpieczamy rośliny przed mrozem - te o delikatnym i wysoko położonym systemie korzeniowym kopczykujemy, młode i o pędach wrażliwych na przymrozki osłaniamy kokonami
z agrowłókniny. Usuwamy pozostałości owoców z krzewów i drzew, a także zbieramy te, które opadły na ziemię. Pamiętajmy o ćwierkających milusińskich i koniecznie przygotujmy karmnik, który może być też bardzo ciekawą ozdobą ogrodową!

Źródło: Altax Viva Garden

Pobierz checklistę prac ogrodowych:

Checklista prac ogrodowych.pdf - (503.72 kB)

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!