Projekty

Wyniki konkursu na zagospodarowanie alei Marii Dąbrowskiej w Komorowie

Praca konkursowa otrzymuje I Nagrodę za całościowe ujęcie przywracające Alei Marii Dąbrowskiej w Komorowie właściwą rangę, jako przestrzeni o szczególnym klimacie przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru alei spacerowej na całej jej długości.

I nagrodę w konkursie na koncepcyjne zagospodarowanie alei Marii Dąbrowskiej wraz z towarzyszącymi terenami przestrzeni publicznej w Komorowie zdobył  Jakub Heciak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tymczasowa przestrzeń publiczna dla Malta Festival Poznań 2017

Praca konkursowa otrzymała I Nagrodę za całościowe ujęcie przywracające Alei Marii Dąbrowskiej w Komorowie właściwą rangę, jako przestrzeni o szczególnym klimacie przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru alei spacerowej na całej jej długości. 

Przedstawione rozwiązania potwierdzają, iż obszar ten należy traktować w sposób integralny jako przestrzeń spójną kompozycyjnie i ciągłą, składającą się z elementów linearnych (komunikacja i zieleń) z miejscami wyróżnionymi. Autorzy zminimalizowali ingerencję w tradycyjny charakter alei. Podejście to uznano za podstawowy atut pracy. Przyjęte rozwiązania zachowują dominującą rolę zieleni poprzez utrzymanie i podkreślenie rangi układu alejowego drzew – pomnika przyrody – kompozycyjnie uzupełnionego innymi elementami roślinnymi. Zaproponowane rozwiązania uznano jednocześnie za najbardziej realne i ekonomiczne.

Praca spełnia większość założeń konkursowych, niemniej jednak znajdują się w niej rozwiązania dyskusyjne wymagające dopracowania na etapie przygotowania projektu. Sąd konkursowy uznał za nieodpowiednie kompozycyjnie dosadzenie trzeciego szpaleru drzew wzdłuż posesji po północnej stronie Alei. W części studialnej, Sąd zwrócił uwagę na nietrafne rozpoznanie potrzeb komunikacyjnych w okolicach szkoły. Szczegółowe uwagi są zawarte w zaleceniach pokonkursowych.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!