Porady

Ciemno wszędzie, czyli jak oświetlić dom jesienią i zimą?

Im bliżej końca roku i bardziej ponuro na zewnątrz, tym cieplejszą i jaśniejszą atmosferę staramy się utrzymywać w domu. O tym, jak ważne jest światło, boleśnie przypominamy sobie w listopadzie i grudniu. Potrzeba światła to atawistyczny mechanizm dający człowiekowi poczucie bezpieczeństwa – dlatego często tak dużą wagę przywiązuje się do ilości i jakości oświetlenia w naszych domach. Człowiek został zaprogramowany do funkcjonowania w dzień, nie widzi w ciemności, utożsamia ją z opresją i zagrożeniem. Od zarania dziejów ludzie czcili Słońce, światło i dzień, stąd jesienią i zimą kompensują sobie braki naturalnego światła, jak najlepszym, zastępczym oświetleniem.

Im bliżej końca roku i bardziej ponuro na zewnątrz, tym cieplejszą i jaśniejszą atmosferę staramy się utrzymywać w domu. O tym, jak ważne jest światło, boleśnie przypominamy sobie w listopadzie i grudniu. Potrzeba światła to atawistyczny mechanizm dający człowiekowi poczucie bezpieczeństwa – dlatego często tak dużą wagę przywiązuje się do ilości i jakości oświetlenia w naszych domach. Człowiek został zaprogramowany do funkcjonowania w dzień, nie widzi w ciemności, utożsamia ją z opresją i zagrożeniem. Od zarania dziejów ludzie czcili Słońce, światło i dzień, stąd jesienią i zimą kompensują sobie braki naturalnego światła, jak najlepszym, zastępczym oświetleniem.

Pewnego jesiennego dnia, prawie 140 lat temu, w niewielkiej miejscowości Menlo Park, w Kalifornii rozbłysła pierwsza żarówka. 
Thomas Alva Edison w swoim laboratorium rozświetlił mrok na kilkadziesiąt godzin i rozpoczął erę elektryczności.

Stało się jasne, że światło będzie towarzyszyć ludziom już zawsze. Oswojono się z nim i wkrótce sztuczne światło przestało być towarem deficytowym. Dzięki wynalazcy długo świecącej żarówki, uruchomiono seryjną jej produkcję. Stopniowo zaczęto skupiać się nie tylko na fakcie, że potrafimy przedłużyć dzień, ale również na samych walorach estetycznych związanych z oświetlaniem naszych domów.

Dziś nie tylko efektywnie, ale i niezwykle efektownie wypełnia się światłem jesienno-zimowe krótkie dni i długie wieczory.

 Dlaczego właściwe oświetlenie domu jesienią i zimą jest tak ważne?

Dlatego, że światło (źle dobrane) może również szkodzić. To słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka: zapewnia odpowiednia dawkę tlenu w powietrzu, umożliwia syntezę witaminy D, poprawia samopoczucie, wpływa na procesy zachodzące w ludzkim ciele, czyli warunkuje nasze życie. Niedobór światła powoduje z kolei u człowieka powstawanie melatoniny, a w konsekwencji apatyczny nastrój, senność, wyższy poziom stresu. W takiej sytuacji naturalną reakcją organizmu na brak życiodajnego światła słonecznego są sezonowe depresje. Aby nie dopuścić do znaczących wahań nastrojów, niezbędne jest prawidłowe oświetlanie naszych domów i mieszkań - zwłaszcza jesienią i zimą.

Jak oświetlić dom zimą i jesienią?

Potrzeba światła jest w nas zakorzeniona bardzo mocno – człowiek instynktownie czuje, że światło oznacza dla niego dobre samopoczucie, radość i przetrwanie. Zwłaszcza w czwartym kwartale każdego roku staramy się jak najlepiej doświetlić naszą przestrzeń, ponieważ właśnie wtedy spora część naszej dziennej aktywności przypada na okres, w którym na zewnątrz jest już ciemno.

ZEWNĘTRZNE OŚWIETLENIE DOMU

  • - Oświetlenie domu na zewnątrz powinno być wystarczająco mocne, abyśmy nie musieli ostrożnie stawiać kroków, idąc do drzwi – to nieprzyjemne uczucie. Cieplejsza barwa światła daje większą przytulność – biała z kolei, lepiej imituje światło dzienne. Wybór należy do nas, bo to już rzecz gustu. Sama oprawa świateł powinna być dostosowana stylem do elewacji. Nowoczesna architektura kocha stal i szkło, tradycyjne materiały i ciepłe kolory dobrze współgrają natomiast z drewnem, kamieniem, choć również metalowe oprawy dopasujemy do takiej ściany w stylu klasycznym.
  • - Oświetlenie ogrodu jesienią i zimą oprócz walorów dekoracyjnych ma także korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Wyjątkowo atrakcyjny efekt uzyskamy na przykład, podświetlając światłem kierunkowym drzewa - od dołu ku górze. Naprawdę warto tego spróbować!
  • - Jeżeli myślimy o oświetleniu domu zimą, warto rozważyć także udekorowanie choinki na zewnątrz, przed domem – dla wielu osób ten rodzaj świątecznego oświetlenia ma znaczenie wręcz terapeutyczne w jesienno-zimowej szarudze, a jego instalacja nie kosztuje wiele.

OŚWIETLENIE DOMU WEWNĄTRZ

Od mroków pradziejów człowiek dotarł do momentu, w którym liczba możliwości oświetlenia domu przerasta jego wyobraźnię. Mnogość opcji sprawia, że łatwo o błąd. Przypadkowe rozmieszczanie lub zły dobór źródeł światła może się w konsekwencji obrócić przeciwko nam, bo powstaje wnętrze, w którym nie czujemy się dobrze, więc warto przemyśleć nieco wcześniej funkcje, ilość i jakość światła w zależności od pomieszczenia.

  • - Światło w domu musi być dostosowane do funkcji poszczególnych wnętrz, a zatem… Miejsce do pracy oświetlamy światłem najlepszej jakości - najczęściej białym i dość chłodnym, bo takie jest naturalne światło słoneczne przez większość dnia i do tego przyzwyczajony jest nasz wzrok (zbyt zimne światło, podobnie jak zbyt ciepłe, w dłuższej perspektywie męczy oczy). Strefy wypoczynkowe doświetlamy nastrojowym światłem o ciepłej barwie. Łazienka – niezależnie od pory roku - powinna „świecić” mocnym i funkcjonalnym światłem w okolicy lustra. W kuchni najlepiej sprawdza się światło o neutralnej temperaturze barwowej. Jesienią i zimą potrzebujemy znacznie więcej światła, więc w salonie musi się znaleźć kilka jego źródeł - co najmniej jedna lampa nad stołem, dająca rozproszone, przyjazne, miękkie światło, lampy stojące, kameralnie oświetlające poszczególne fragmenty pomieszczenia, a w zależności od charakteru wnętrza i naszych potrzeb, również mniejsze lampki czy kinkiety, budujące światłem miły klimat w każdym miejscu. Zimowe oświetlenie obejmuje również świecące dekoracje świąteczne, których nie powinniśmy sobie żałować, ponieważ oprócz wprowadzania nastroju i doświetlania pomieszczenia, poprawiają nam samopoczucie.
  • - Oświetlenie musi uwzględniać kolorystykę pomieszczenia. Ciemne barwy ścian i mebli są bardzo atrakcyjne, ale jednocześnie najbardziej pochłaniają światło – w takim przypadku mocniejsze niż zazwyczaj oświetlenie, kryształowe i metalowe oprawy odpowiednio je rozproszą, doświetlając przestrzeń. Należy pamiętać także o tym, aby regularnie czyścić oprawki i klosze oraz nie dopuszczać do tego, by żarówki były zakurzone, bo traci się w ten sposób duży procent światła.
  •  - Dobierając oświetlenie do domu, warto korzystać z wiedzy ekspertów. Trudno jest ocenić, jakie tak naprawdę światło daje lampa oglądana przez nas w sklepie pełnym innych świecących lamp. Osoby zajmujące się oświetleniem zawodowo pomogą dobrać odpowiednią dawkę i jakość światła tak, aby wykorzystać jego potencjał z pożytkiem dla samopoczucia i zdrowia domowników. Więcej porad w kwestii właściwego oświetlenia i wykorzystania wszystkich możliwości różnych źródeł światła znajduje się tutaj https://iluve.com/strefa-porad/category/strefa-porad/.

Na koniec jeszcze przestroga… Posiadając w domu wiele źródeł światła, łatwo można je przedawkować, tymczasem… pewna doza ciemności jest człowiekowi także niezbędna w życiu i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu - nie należy się na przykład wystawiać na działanie światła w nocy, podczas snu, bo nie sprzyja to efektywnemu relaksowi.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!