Porady

Jak pielęgnować deski tarasowe, aby cieszyły pięknem na długo?

Deski tarasowe wykonane z drewna tradycyjnego wymagają odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok – również w okresie zimowym. Dbając o nie regularnie, będziemy mieć gwarancję zachowania ich dobrego stanu na dłużej, bez względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne. Podpowiadamy, o czym powinni pamiętać posiadacze tarasu z drewnianych desek.

Deski tarasowe wykonane z drewna tradycyjnego wymagają odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok – również w okresie zimowym. Dbając o nie regularnie, będziemy mieć gwarancję zachowania ich dobrego stanu na dłużej, bez względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne. Podpowiadamy, o czym powinni pamiętać posiadacze tarasu z drewnianych desek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Webinarium Pozbruk - Presstone nowe oblicze lastryko 19.09.2018

Drewniany taras to idealna przestrzeń do wypoczynku, dzięki której nasz dom staje się jeszcze bardziej ciepły i przyjazny. Warto jednak pamiętać, że by móc cieszyć się w pełni jej walorami, należy o nią właściwie dbać. W jaki sposób?

Regularność pielęgnacji to podstawa

Z biegiem czasu deski tarasowe podlegają degradacji biologicznej – naturalnemu procesowi związanemu z oddziaływaniem czynników atmosferycznych. W celu ochronydrewna przed jego wpływem, należy je odpowiednio zabezpieczać poprzez regularne olejowanie. W zależności od stopnia nasłonecznienia powierzchni, powinno ono być przeprowadzane raz lub dwa razy do roku. Najlepszą porą na olejowanie drewna tarasowego jest wiosna, czyli moment, w którym rozpoczynamy częste korzystanie z pięknej pogody, a także jesień,kiedy powinniśmy zabezpieczyć powierzchnię przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Poza olejowaniem należy pamiętać jeszcze o kilku innych czynnościach, które pozytywnie wpłyną na stan i trwałość naszego tarasu. Stała pielęgnacja desek tarasowych opiera się również na usuwaniu zanieczyszczeń z ich powierzchni, takich jak piasek, błoto, liście czy śnieg. Co jakiś czas należy także umyć deski tarasowe wodą przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego delikatnych środków czyszczących.

Szczególna pielęgnacja przed zimą

Taras wykonany z tradycyjnych gatunków drewna wymaga szczególnej uwagi przed okresem zimowym. Po olejowaniu tarasu jesienią, w późniejszym czasie należy dbać o to, aby na jego powierzchni nie zalegał śnieg. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli dojdzie do zmrożenia warstwy śniegu, nie należy jej na siłę usuwać poprzez skrobanie, ponieważ możemy w prosty sposób uszkodzić drewno. W takiej sytuacji najlepiej będzie pozostawić go do samoistnego rozpuszczenia. Jeżeli jednak komuś zależy na deskach tarasowych, które są niemalże bezobsługowe, świetnym rozwiązaniem będzie drewno Thermory, które, dzięki procesowi modyfikacji termicznej, jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także szkodników, pleśni, sinizny czy grzybów. Drewno to nie wymaga impregnacji, co w żaden sposób nie wpływa na jego trwałość i stabilność.

Drewniany taras to efektowna część domu, którą możemy cieszyć się przez wiele lat, a powyższe rady z całą pewnością pomogą nam zachować jego nieskazitelny wygląd.

Źródło: Komplex Market. 

Komentarze

*

Rysiek

Dwa razy w roku staram sie olejować taras po zimie w sezonie wiosennym i przed zimą po lecie. W tym roku troche sie bałem bo słońce dawało ostro. Ale ten olej do tarasów luxdecor tez dobrze chroni przed promieniami uv jak sie okazuje. Drewno jest wymagającym, ale pieknym surowcem na wykończenie. Jak sie o nie dobrze dba i regularnie pielegnuje to bedzie słuzylo domownikom naprawde dlugo

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!