Porady

Jesienne porządki w ogrodzie – jak sobie z nimi poradzić?

Przycinanie, koszenie, grabienie… Jesień to nie tylko czas kolorów i zbiorów, ale także porządków. Przed nastaniem mrozów ważne jest, by przygotować ogród do zimy. Jak go uporządkować u schyłku jesieni? Jakie prace trzeba wykonać? Jakie akcesoria będą nam niezbędne?

Przycinanie, koszenie, grabienie… Jesień to nie tylko czas kolorów i zbiorów, ale także porządków. Przed nastaniem mrozów ważne jest, by przygotować ogród do zimy. Jak go uporządkować u schyłku jesieni? Jakie prace trzeba wykonać? Jakie akcesoria będą nam niezbędne?

Jesienne prace porządkowe nasilają się w momencie, gdy drzewa i krzewy zaczynają tracić liście. Należy je usuwać regularnie. Dlaczego? Powód jest prosty. Rozkładające się liście mogą wywoływać chorobę trawnika i powodować zanikanie murawy. Dodatkowo, zalegająca kołdra liści może być dla nas potencjalnym zagrożeniem, bo łatwo się na niej pośliznąć. Aby dobrze posprzątać ogród, warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria ogrodowe. Na pewno przyda nam się taczka, łopata i odpowiednie grabie - najlepiej lekkie i plastikowe. W przypadku dużych terenów świetnie sprawdzą się grabie druciane, które doskonale nadają się do odgarniania ściętej trawy i innych prac porządkowych. W małych ogrodach wystarczą najprostsze miotłograbie. 

Dmuchawy i odkurzacze                                                          

Coraz większą popularnością cieszą się dmuchawy ogrodowe i odkurzacze. Te pierwsze najczęściej zasilane są z akumulatora, dlatego nie wymagają połączenia z gniazdkiem elektrycznym. Te drugie są bardziej praktyczne, ponieważ wciągają liście do środka. Aby więcej liści zmieściło się w worku, niektóre z modeli potrafią je też rozdrabniać. Dzięki tym urządzeniom zaoszczędzimy sporo czasu, a czynność sprzątania liści może stać się nieco przyjemniejsza i znacznie mniej uciążliwa. Przy zakupie takiego sprzętu weźmy pod uwagę nie tylko cenę i markę, ale i rodzaj zasilania (sieciowe, spalinowe, akumulatorowe), a w przypadku odkurzaczy funkcję rozdrabniania i pojemność worka.

Zadbaj o trawnik

Przed mrozami i pierwszym śniegiem warto przyciąć trawnik i odpowiednio go nawieźć. Ostatnie koszenie, w zależności od pogody, wykonujemy zwykle w połowie listopada. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by skosić trawę na wysokość 5 cm. Zbyt nisko ścięta jest mniej odporna na przemarzanie korzeni, z kolei zbyt wysoka w połączeniu z obfitymi opadami śniegu może spowodować gnicie. Zwróćmy uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać, co sprawi, że całość nie będzie wyglądała estetycznie. Przykładowe kosiarki znajdziemy w serwisie 

Źródło: okazje.info

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!