Wydarzenia

Shift’17 Przedmieście Oławskie - warsztat naprawczy

Razem z 5 zespołami architektów z Włoch, Hiszpanii, Niemiec i Portugalii spróbujemy w jeden weekend zmienić błotniste zaułki Przedmieścia Oławskiego w atrakcyjne przestrzenie publiczne, sprzyjające integracji mieszkańców.

Razem z 5 zespołami architektów z Włoch, Hiszpanii, Niemiec i Portugalii spróbujemy w jeden weekend zmienić błotniste zaułki Przedmieścia Oławskiego w atrakcyjne przestrzenie publiczne, sprzyjające integracji mieszkańców.

Zaproszone do udziału w warsztatach zespoły architektów, uzupełnione o studentów i wolontariuszy będą miały za zadanie w ciągu trzech dni zaprojektować i zrealizować mikroarchitektoniczne instalacje w czterech lokalizacjach na Przedmieściu Oławskim. Przedmiotem plenerowych działań będzie zagadnienie projektowania na granicy skali architektonicznej i skali obiektu, jako alternatywnego narzędzia rewitalizacji przestrzeni miejskiej, angażującego do jej współaranżowania mieszkańców i użytkowników.

W realizacjach mikroarchitektonicznych niewielka skala projektów oraz brak ciążącego na nich komercyjnego brzemienia otwierają ciekawe obszary eksperymentów: zabawy formułą języka architektonicznego, formą i technologią. Prostota i krótki czas realizacji umożliwia realne zaangażowanie mieszkańców w proces tworzenia użytkowanej przez nich przestrzeni. Mikroarchitektura ma także istotny wpływ na kształtowanie modelu uczestnictwa w przestrzeni. Pozwala na jej reinterpretację, stanowiąc tym samym wartościową alternatywę dla stosowania rozwiązań katalogowych, które wprawdzie dają gwarancję spójności i ładu przestrzennego, ale niosą ze sobą ryzyko banalizacji i oderwania od realnych potrzeb. Mikroarchitektura stanowi ważną warstwę pejzażu miejskiego, kodyfikuje zachowania i rytuały oraz stanowi materialną demonstrację lokalnie uznawanych wartości.

Ważnym punktem odniesienia dla przedsięwzięcia jest przypadająca w tym roku dwudziesta rocznica powodzi - wydarzenia, które w sposób szczególny dotknęło Przedmieście Oławskie. Efekty żywiołu z 1997 roku były druzgocące i budujące zarazem. Wrocławskie przedmieście Oławskie – dziewiętnastowieczna dzielnica położona na wschód od centrum miasta - jako jedna z pierwszych znalazła się pod wodą. Niespodziewana sytuacja kryzysowa przyniosła także zaskakujące efekty pozytywne - w sytuacji kryzysu zacieśniły się społeczne więzi, a na co dzień obcy sobie ludzie współpracowali niosąc pomoc sobie i innym. Powódź 1997 roku weszła do dziejów miasta jako czas niezwykłej solidarności i obywatelskiego heroizmu. Podczas organizowanych w 20. rocznicę powodzi warsztatów Shift - angażujących architektów i mieszkańców przedmieścia oławskiego - spróbujemy wykrzesać podobną energię, tworząc instalacje poprawiające jakość przestrzeni publicznej.

Warsztaty realizowane są w ramach programu Future Architecture Platform - pierwszej europejskiej platformy, której celem jest kreacja wydarzeń, spotkań i publikacji poświęconych najciekawszym zagadnieniom w tej dziedzinie.

Uczestnicy:
Ora Collective (Porto, Portugalia) - Podwórze przy Hercena
ConstructLab (Berlin, Niemcy) - teren Noclegowni dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Małachowskiego
Conjuntos Empáticos (Madryt, Hiszpania) - Otoczenie Trzonolinowca
de Gayardon Bureau (Cesena, Włochy) Atelier delle Verdure (Mediolan, Włochy) - Skwer przy ul. Dąbrowskiego
Ora Collective tworzą Orlando Gilberto-Castro i Tiago Ascencao. Pochodzący z Porto architekci łączą we wspólnej działalności swoje doświadczenie w różnych dziedzinach, jako kolektyw realizując głównie efemeryczne interwencje. Uważając że rzeczywistość jest interesująca sama w sobie – bez rekwizytów i nadbudowanych znaczeń — Ora chce przywrócić jej wartość w codziennym życiu i pobudzać do jej krytycznego przemyślenia.

ConstructLab to platforma stworzona w Berlinie przez trójkę architektów —Alexandra Romera, Joanne Pouzenc i Masche Fehse — pracujących zarówno nad efemerycznymi, jak i trwałymi projektami, których istotą jest integralne połączenie koncepcji i konstrukcji. W swoich działaniach ConstructLab łącząc kreatywność ze spojrzeniem praktycznym, budowanie koncepcji z wytwarzaniem, dąży do maksymalnego osadzenia projektu w kontekście społecznym i środowiskowym

Conjuntos Empáticos to platforma stworzona w czerwcu 2012 roku w Madrycie przez architektów oraz badaczy i naukowców różnych dyscyplin. Jej założyciele pracowali wcześniej w wielu biurach o międzynarodowej renomie, między innymi Herzog & de Meuron i dosmasunoarquitectos. Ich działania bazują na współpracy i uczestnictwie różnych podmiotów społecznych we wszystkich fazach rozwoju projektu — od koncepcyjnej po wykonawstwo. Prowadzili warsztaty i wykłady w ramach wielu przedsięwzięć architektonicznych - między innymi Eme3, Arquitecturas Colectivas, EURAU16.

de Gayardon Bureau - pracownia z siedzibą we Włoszech prowadzona przez Sarę Angelini i Alessio Valmori - zajmuje się projektowaniem w różnych skalach - krajobrazowej, architektonicznej i urbanistycznej. W 2016 roku projekt Bureau był jednym z czterech finalistów międzynarodowego konkursu organizowanego przez organizację Nordic Built. W 2015 pracownia była jednym z finalistów Young Architekcture Program, organizowanego przez muzeum MAXXI w Rzymie. W tym samym roku architekci zdobyli drugą nagrodę w niemieckiej edycji międzynarodowego konkursu Europan 13.

Atelier delle Verdure zajmuje się projektowaniem architektury i krajobrazu. Biuro utworzone zostało przez Giulię Uva, Marco Sessa i Barbarę Boschiroli w Mediolanie. Ich działalność obejmuje projektowanie przestrzeni miejskiej, parków i placów zabaw dla klientów prywatnych i publicznych. Od 2009 Atelier delle Verdure bada i rozwija nowe sposoby na poprawę jakości przestrzeni publicznej poprzez aktywne zaangażowanie społeczności i obywateli.

Kuratorzy: Małgorzata Devosges Cuber, Michał Duda
Kontakt: shift.warsztat2017@gmail.com

Partner: Wrocławska Rewitalizacja

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!