Porady

Zadbaj o ogród na wiosnę!

Zima w tym roku mocno dała nam się we znaki, ale za oknem coraz częściej pojawia się słońce i wszyscy szczęśliwi posiadacze ogrodów szykują się do wiosny.

Zima w tym roku mocno dała nam się we znaki, ale za oknem coraz częściej pojawia się słońce i wszyscy szczęśliwi posiadacze ogrodów szykują się do wiosny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak Polacy zakładają ogród?

Rośliny są jeszcze w stanie zimowego spoczynku, jednak już najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do nadchodzącego sezonu: o przycinaniu drzewek, odpowiednim przygotowaniu podłoża do nasadzeń oraz o pielęgnacji trawnika. Od prac wykonanych w najbliższych dniach i tygodniach zależy, jak nasz ogród będzie prezentował się latem.

Przygotuj ziemię

Dobre przygotowanie gleby to jeden z podstawowych warunków sukcesu ogrodnika. Gdy tylko ziemia obeschnie, usuwamy resztki zeszłorocznych roślin i zabieramy się do przygotowania podłoża. Jeśli jesienią podłoże zostało przekopane i nawiezione, teraz musimy je tylko zagrabić i wyrównać. Jeśli jednak wcześniej nie przygotowaliśmy odpowiednio gleby do nowego sezonu wegetacyjnego, musimy ją przekopać i zasilić nawozem, najlepiej naturalnym kompostem. Pamiętajmy, że po przekopaniu musi ona przez tydzień „osiadać”. Po tym czasie ziemię zagrabiamy i wyrównujemy powierzchnię szerokimi grabiami.

Do przekopania ogrodu niezbędny będzie solidny szpadel, jednak przy większych powierzchniach przekopywanie i mieszanie gleby z nawozem może się okazać pracą zbyt ciężką, wówczas bardzo pomocna będzie glebogryzarka gwarantująca dużą efektywność przy małym wysiłku i dużej oszczędności czasu.

W mniejszych ogrodach doskonale sprawdzi się kompaktowa, stosunkowa lekka glebogryzarka benzynowa. Na większych powierzchniach warto skorzystać z glebogryzarki z sześcioma ostrzami.

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew owocowych pozwala prześwietlić koronę drzewa, dzięki czemu do ich wnętrza dociera więcej światła. To bardzo ważne, ponieważ owoce dojrzewające w słońcu są smaczniejsze i ładniej wybarwione. Pamiętajmy o usunięciu tak zwanych „wilków”, czyli długich, pionowo rosnących, pędów, wyrastających z grubych konarów i pnia, które nie będą owocowały. Jabłonie, grusze i śliwy tniemy pod koniec lutego. Czereśnie, wiśnie, brzoskwinie i morele przycina się tuż po zbiorach owoców, czyli latem. Tych drzew nie należy ciąć wiosną, ponieważ istnieje duże ryzyko zakażenia niebezpiecznymi dla roślin, chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.

Krzewy owocowe możemy przycinać na przełomie lutego i marca. Co roku należy usunąć najstarsze pędy. Ważne jest również pozbycie się wszystkich uszkodzonych i rosnących zbyt gęsto gałązek, aby ułatwić owocom wzrost.

Do cięcia drzew najlepiej wybrać suchy, słoneczny dzień. Pamiętajmy, aby nie przeprowadzać zabiegu w temperaturze poniżej 0°C, ponieważ odkryte rany na korze łatwo przemarzają. Zadbajmy o to, by rana była możliwie jak najgładsza. Gałęzie należy wycinać pod kątem 45°, tuż przy nasadzie za tzw. obrączką, a pędy za pierwszym pąkiem. Do wycinania mniejszych gałęzi warto zaopatrzyć się w mały sekator oraz duże nożyce do cięcia grubszych gałęzi tej samej marki, zaś do grubych konarów niezbędna będzie piła.

Nowe drzewka i krzewy w naszym ogrodzie

To ostatni moment na wzbogacenia naszego ogrodu o nowe drzewka czy krzewy owocowe. Wprawdzie najlepiej sadzić je jesienią, ale wiosną również możemy to zrobić, choć jest to obarczone większym ryzykiem. Jednak rośliny powinny się przyjąć, jeśli posadzimy je zanim nabrzmieją pąki a bezpośrednio po sadzeniu przytniemy korony. Nie zapomnijmy o uformowaniu misy w ziemi wokół pnia, będzie się w niej zbierała woda, co korzystnie wpłynie na rozwój rośliny. Oczywiście do sadzenia konieczny jest solidny szpadel, a sekator przyda się do uformowania korony rośliny.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Po okresie zimowym trawnik nie prezentuje się najlepiej, więc – aby przywrócić mu świetność – przystępujemy do pracy, gdy tylko stopnieje śnieg i ustąpią mrozy. W marcu, jeśli pogoda pozwoli, starannie grabimy trawnik grabiami wachlarzowymi. Oczyścimy go w ten sposób i pobudzimy trawę do wzrostu. Jeśli jednak na powierzchni zalega gruba warstwa tzw. „filcu”, czyli obumarłych resztek roślin, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Nacięcie darni usunie z jej powierzchni filc i zwiększy dostęp powietrza do gleby.

Jeżeli na trawniku pojawił się mech, wstrzymaj się z napowietrzaniem i najpierw zastosuj środek odkwaszający, np. dolomit. Poczekaj, aż trawnik się zazieleni i dopiero wtedy starannie go zagrab lub zastosuj aerację. Aerację warto przeprowadzić wczesną wiosną, zabieg można powtarzać przez cały sezon. Poprawimy w ten sposób napowietrzenie gleby. Po zimie czasami powierzchnia trawy wypiętrza się. Jeśli zdarzy się to w naszym ogrodzie, będziemy musieli wykonać dodatkowo zabieg wałowania. W trakcie tego zabiegu korzenie trawy zostaną mocno dociśnięte do podłoża, dzięki czemu trawa nie będzie obumierać na wybrzuszeniach.

Dbając o ogród, pielęgnując go i przeprowadzając cięcia drzew i krzewów o odpowiednich porach, sprawisz, że Twoja działka będzie zachwycać swą urodą, wypielęgnowanym trawnikiem, zadbanymi drzewami przez długi czas.

Źródło: Jula

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!