kızılay odtülüler dershane

Porady

Ogród wertykalny na zewnątrz – jak założyć?

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie ożywczej roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz formowanie ogrodzeń. Decydując się na zielone ściany na zewnątrz, warto rozważyć wykorzystanie mini-gazonów, dzięki którym będą one całoroczne i bardziej trwałe.

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie ożywczej roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz formowanie ogrodzeń. Decydując się na zielone ściany na zewnątrz, warto rozważyć wykorzystanie mini-gazonów, dzięki którym będą one całoroczne i bardziej trwałe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród z płynną linią

Ściany życia

Artystyczne, żywe oraz zielone kompozycje mogą powstać zarówno na ścianach wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dzięki nim, przy niewielkim nakładzie sił i kosztów, możemy w prosty sposób wyczarować dekoracyjną przestrzeń, która nie zajmuje dużej powierzchni. Ogrody wertykalne to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o ogrodzie w mieście, bądź ciekawej, zielonej aranżacji, w przypadku, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca dla roślin na gruncie. Stworzenie żywej ściany na zewnątrz jest o wiele bardziej skomplikowane niż w pomieszczeniu. Głównym powodem są warunki klimatyczne, które utrudniają pielęgnację roślin zimą. Alternatywę dla gotowych modułów – kratownic, paneli i systemów z pcv, stanowią betonowe gazony. Są one sprawdzonym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć w krótkim czasie całoroczne i trwałe ogrody wertykalne.

Aranżacja z gazonów – za i przeciw

Ściana ogrodu wertykalnego powinna być wytrzymała na obciążenie roślin tworzących zdobniczy element i ewentualnej konstrukcji. Dlatego ułożone obok siebie betonowe gazony są pod tym względem bezkonkurencyjne. Co więcej, system donic wypełniony ziemią, w której dobrze ukorzenią się rośliny, zwiększa szansę ich przeżycia i rozwoju całej kompozycji. Gazony to uniwersalne produkty, które są systemem donic, a także budulcem wszelkich murków, skarp i wysp kwiatowych. Do stworzenia konstrukcji pozwalającej na uprawę roślin kwitnących na różnych poziomach bądź kaskadowo, wystarczy zaledwie kilka elementów. Gazony układa się na fundamencie betonowym o grubości 30-40 cm, pamiętając o zachowaniu naturalnej retencji wody z ich wnętrza. W przypadku bardziej rozbudowanych projektów tj. wznoszenia konstrukcji powyżej 1 metra zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy.

W efekcie, zielonej ściany z gazonów nie zrealizujemy na tarasie. Do tego aranżacja z wykorzystaniem elementów zajmuje nieco więcej miejsca niż w przypadku zastosowania modułów czy palet. Z drugiej strony, jest bardziej solidna i trwała.

Jeden produkt – wiele zastosowań

Z gazonów można formować pionowe ściany, kaskadowe kwietniki albo różnej wysokości murki, które pełniąc funkcje konstrukcyjne i porządkujące, jednocześnie są miejscem efektownie eksponującym ogrodową roślinność. Wspomniane elementy znajdują również zastosowanie w przypadku, gdy chcemy oddzielić strefy będące na różnych poziomach, np. skarpę od trawnika (zabezpieczają zbocza przed osuwaniem się ziemi). Dodatkowo, gazony tworzą estetyczne kompozycje ubogacające krajobraz przestrzeni wokół domu, zwłaszcza tych na płaskich oraz niewielkich działkach.

Po uformowaniu ogrodu wertykalnego wystarczy już tylko zasadzić rośliny. Jakie nasadzenia sprawdzą się na zewnątrz? Wybór jest ogromny! Warto postawić na gatunki płożące takie, jak bluszcz pospolity oraz paprocie, wszelkie zioła, bratki, fuksje, fiołki, petunie, werbeny, begonie i wiele innych roślin, które na co dzień upiększają ogrody czy balkony.

Źródło: Polbruk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!