kızılay odtülüler dershane

Urbanistyka

Trójmiasto – biurowy boom nad morzem

W ciągu zaledwie dekady rynek biurowy w Trójmieście zdążył się narodzić i dojrzeć. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat podaż nowoczesnej powierzchni biurowej podwoiła się osiągając poziom blisko 630 tys. mkw. W latach 2017-2019 na rynek ma trafić kolejne 200 tys. mkw. i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec biurowego boomu nad morzem.

W ciągu zaledwie dekady rynek biurowy w Trójmieście zdążył się narodzić i dojrzeć. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat podaż nowoczesnej powierzchni biurowej podwoiła się osiągając poziom blisko 630 tys. mkw. W latach 2017-2019 na rynek ma trafić kolejne 200 tys. mkw. i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec biurowego boomu nad morzem.

Dawno, dawno temu…

Ze względu na deficyt atrakcyjnych powierzchni biurowych Trójmiasto przez długi czas było postrzegane przez zagranicznych inwestorów jako niewykorzystany jeszcze talent pool z dostępnością kadry i atrakcyjnymi warunkami zatrudniania. Potrzeba było jednak inwestycji biurowych, żeby ten potencjał uwolnić.

W 2008 roku na rynku pojawiły się inwestycje Arkońska Business Park (Torus) oraz Łużycka Office Park (Allcon Investment), które w kolejnych latach zostały znacznie rozbudowane. Budowa pierwszych kilkuetapowych inwestycji dała pozytywny sygnał zagranicznym inwestorom, którzy w latach 2007-2008 zdecydowali się na otwarcie biura w Trójmieście (m.in.: Arla Foods, Axciom, First Data, Geoban czy Thomson Reuters).

Arkońska Business Park był pierwszym parkiem biurowym w Gdańsku, a jego budowa zbiegła się rzeczywiście z pierwszą poważną falą inwestycji firm sektora BPO/SSC w Trójmieście.

Zwiększający się popyt został na ponad rok zahamowany przez światowy kryzys finansowy, jednak z początkiem nowej dekady wystartowały kolejne projekty, znacznie większej skali.

Razy 2 w 5 lat

W ciągu 5 lat zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wzrosły o ok. 100 tys. mkw. i w  2011 podaż wynosiła już ponad 317 tys. mkw. To wtedy rozpoczął się prawdziwy boom, który sprawił, że wciągu następnych 5 lat powierzchnia biurowa powiększyła się dwukrotnie. W 2011 w fazie budowy były pierwsze etapy Alchemii, Olivia Business Centre, Garnizonu oraz BCB, a w planach były również kolejne etapy tych projektów. Deweloperów do budowy kolejnych etapów motywował wzrost popytu, który w 2011 wyniósł rekordowe w tamtym czasie blisko 50 tys. mkw. Przez następne lata ilość projektów biurowych znacznie się zwiększyła. Sukces lokalnych deweloperów i rosnące zainteresowanie regionem ze strony inwestorów sprawiły, że w Trójmieście pojawili się również więksi, zewnętrzni deweloperzy. W pierwszej połowie 2016 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej zwiększyły się o 52 tys. mkw., osiągając poziom ok. 630 tys. mkw.. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się wciąż na dobrym dla rynku poziomie, blisko 13%, jednak wraz z komercjalizacją oddanych w tym roku do użytku obiektów (Tryton Business House oraz C200) rynek coraz bardziej wyczekiwać będzie zakończenia budowy kolejnych obiektów w ramach wieloetapowych inwestycji, które ze względu na skalę znacznie zwiększą ilość dostępnej na rynku powierzchni.

Nad morzem nie zwalniają

Eksperci wskazują, że rozwój rynku biurowego w miastach regionalnych nie straci impetu. Według danych Cushman & Wakefield w latach 2017–2019 na trójmiejski rynek może trafić ponad 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad połowa planowana jest na 2017 rok.

Warto podkreślić, że średnio 20% powierzchni biurowej planowanej na 2017 r. jest już wynajęta. W związku z trwającą obecnie luką podażową, która przejawia się w małej ilości nowych, dostępnych projektów obserwujemy wzrost liczby transakcji przed-najmu na projekty biurowe będące w budowie, które zostaną uruchomione w 2017 roku - dodaje Adam Schroeder z Cushman & Wakefield. 

Źródło: Alchemia

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!