Porady

Ogrody zimowe

Ogród zimowy posiada wiele zastosowań - może być wspaniałym miejscem do wypoczynku lub przedłużeniem salonu, z widokiem na gwiazdy podczas pogodnych nocy.

Ogród zimowy posiada wiele zastosowań - może być wspaniałym miejscem do wypoczynku lub przedłużeniem salonu, z widokiem na gwiazdy podczas pogodnych nocy.

 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rusza X edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL - zgłoś projekt!

Niewątpliwie największą zaletą ogrodów zimowych jest możliwość ich użytkowania bez względu na warunki atmosferyczne na zewnątrz. Rozwiązanie świetnie sprawdzi się w szczególności dla tcyh, którzy kochają naturę i chcą z nią obcować przez cały rok.

Tradycyjną i najbardziej rozpowszechnioną formą, jaka mogą przyjmować ogrody zimowe jest ogród z jednaj strony przylegający do jednej ściany budynku. Nowoczesne profile konstrukcyjne, oraz możliwości jakie dają technologie budowlane, pozwalają jednak na nadawanie ogrodom zimowym również nieco innych form architektonicznych.

Ciekawym pomysłem są ogrody zimowe stanowiące pomieszczenia łączące między sobą dwa budynki. Przykładowo, ogród zimowy może łączyć wolno-stojący garaż z domem mieszkalnym, lub dom właściwy z domkiem dla gości. Taki ogród wymaga oczywiście planowania, już na etapie budowy samego domu, trzeba go bowiem wkomponować w całość działki, niemniej jednak takie rozwiązanie, jest zarówno ciekawe pod względem architektonicznym, jak i pozwala na wygodne poruszanie się pomiędzy budynkami – bez moknięcia i zimna. 

ogród zimowy

Inną możliwością są ogrody zimowe które przylegają nie do jednej, ale do trzech ścian budynku, tworząc coś w rodzaju pasażu, który daje dostęp do domu z dwóch lub nawet trzech stron. Takie rozwiązanie jest ciekawe pod względem ekonomicznym, bo choć ogród zimowy o dużej powierzchni szyb będzie kosztowny, to jednocześnie stworzy spory bufor ciepła, dzięki czemu uda się zmniejszyć zimą koszty ogrzewania budynku.

Powszechnie wiadomo, że ogrody zimowe nie są rzeczą niezbędną - jest to zbytek, na który nie będzie stać każdego. Jeżeli jednak ktoś planuje zbudować dom rodzinny, w którym będzie zamierzał spędzić całe życie, do późnej starości, wówczas ogród zimowy może być dobrym pomysłem. W znacznym stopniu zwiększa komfort życia i pozwala w milszy sposób spędzić każdy kolejny dzień.

Źródło: onebank.pl

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!