Porady

Świetlna renowacja zieleni

Wieczorny spacer po parku może być relaksem lub ryzykowną przygodą – wszystko zależy nie tylko od samego miejsca, ale, a może przede wszystkim, od odpowiedniego oświetlenia, które ma kluczowy wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa.

Wieczorny spacer po parku może być relaksem lub ryzykowną przygodą – wszystko zależy nie tylko od samego miejsca, ale, a może przede wszystkim, od odpowiedniego oświetlenia, które ma kluczowy wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Elegancki ogród od pracowni Studio B

 Jednak odpowiednio dobrane oświetlenie przestrzeni to nie tylko walory czysto praktyczne - iluminacja zieleni miejskiej to również ciekawy efekt wizualny. Jak połączyć te cechy?

Oświetlenie parkowe powinno zapewniać pieszym i rowerzystom bezpieczne poruszanie się po ścieżkach, dostrzeżenie ewentualnych przeszkód lub innych niebezpieczeństw i zauważenie innych poruszających się osób. Natężenie światła w poszczególnych parkach może być różne, w zależności od liczby ich użytkowników, otoczenia i ukształtowania terenu. Jednak nawet zapewnienie niskiego natężenia oświetlenia generuje koszty, dlatego warto je zredukować wybierając oświetlenie LED. Często stosowanym rozwiązaniem, przynoszącym wymierne oszczędności, jest zmniejszenie natężenia oświetlenia po określonej godzinie, np. po północy – kiedy jest ono najmniej potrzebne. Straty energii powstrzymuje również ograniczenie emisji światła w górną półprzestrzeń, minimalizujące efekt rozświetlania otoczenia i zanieczyszczenia świetlnego.

Do oświetlenia parków najczęściej stosuje się neutralne, białe światło o średnim wskaźniku oddawania barw - CRI większym lub równym 60. Przy takim oświetleniu kontrast barwy zapewnia pieszym lepszą widoczność i widzenie peryferyjne. W celu właściwego utrzymania początkowych parametrów oświetleniowych oprawy stosowane do oświetlenia zieleni miejskiej powinny charakteryzować się wysokim stopniem ochrony przed szkodliwymi skutkami wnikania wody i zapyleniem. Jednak poza funkcją użytkową oprawy parkowe muszą być estetyczne – materiały, z których wykonano oprawy i słupy oświetleniowe powinny być miłe dla oka, a ich styl i kształt spójny z otoczeniem.

Źródło: GTV

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!