kızılay odtülüler dershane

Trendy

Rower górą

Statystyki wskazują, że coraz więcej z nas wybiera rower jako główny środek transportu. Ponad milion Polaków dojeżdża w ten sposób codziennie do pracy i szkoły.

Statystyki wskazują, że coraz więcej z nas wybiera rower jako główny środek transportu. Ponad milion Polaków dojeżdża w ten sposób codziennie do pracy i szkoły. Czy pokonamy Skandynawów ?

W Skandynawii czy w krajach Beneluksu rower jest na tyle popularnym środkiem transportu, iż można żartobliwie stwierdzić, że pierwszym pojazdem w życiu Szweda czy Holendra nie jest wózek dziecięcy, ale właśnie jednoślad. Widok dzieci wożonych w specjalnych przyczepach doczepionych do rowerów rodziców na stałe wpisał się w krajobraz tych krajów.Rower wybierają biznesmeni, aby na czas dojechać na spotkanie, młodzież spiesząca do szkoły, a te z dużym bagażnikiem pozwalają na swobodny wypad po zakupy.Na rowerachjeżdżą wszyscy. A jeżeli nie, to niebawem zaczną. Władze Helsinek do 2025 roku chcą wyeliminować z ruchu miejskiego samochody osobowe. Tę rewolucję mieszkańcy Kopenhagi mają już za sobą.Na początku XXI wieku władze miasta zrezygnowały z budowy arterii, które miały połączyć dwa krańce miasta. Z konieczności,zmotoryzowani musieli się wybrać drogi zlokalizowane ma obrzeżach, a centrum stolicy Danii zaczęło należeć do rowerzystów.

Choć w Polsce nie osiągnęliśmy jeszcze takiego poziomu, to miłośników jednośladów w naszym kraju nie brakuje. W tegorocznej edycji wyzwania dla miłośników dwóch kółek European Cycling Challenge, najbardziej rowerowym miastem Europy został Gdańsk, a w kategorii miasta, którego mieszkańcy wyjeździli najwięcej kilometrów,na podium znalazły się kolejno: Gdańsk, Wrocław i Warszawa. Statystyki wskazują, że coraz więcej z nas wybiera rower jako główny środek transportu. Ponad milion Polaków dojeżdża w ten sposób codziennie do pracy i szkoły - mówi Adam Osuch ze Stowarzyszenia Zdrowy-Rower.

Przesiadka na rower, wysiadka na parkingu

O tym, że jazda na rowerze przedłuża życie, modeluje sylwetkę i jak każda aktywność fizyczna wspomaga wydzielanieendorfin, wiedzą wszyscy ci, którzy z jednośladem są w komitywie.

Jazda rowerem to idealny sposób poruszania się po zatłoczonych miastach. Jest nie tylko najtańszy i najszybszy, ale to także jeden z najprostszych sposobów, w jaki możemy zadbać o zdrowie. 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, która powstała w 2002 roku, a jej największa pro-rowerowa akcja– Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzona w większości krajów starego kontynentu, co roku przyczynia się do zmiany nawyków wielu zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.Przekonujemy się nie tylko do jazdy na dwóch kółkach, ale również dostrzegamy zalety podróżowania komunikacją miejską, takżete środowiskowe. Podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu każdy posiadacz auta może korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Wybierając inny środek transportu niż samochód, łatwo zauważyć, że centrum miasta, na które lubimy narzekać, jest kolorowe, tętni życiem i zachwyca, kiedy tylko nie jest zakorkowane.Wkrótce będziemy mieli okazję, aby przekonać się o tym ponownie. W przedostatni czwartek września,centra wielu miast i główne trasy do nich prowadzące,będązamknięte dla samochodów. Niezamierzonym sukcesem wspomnianej akcji jest uświadomienie mieszkańcom metropolii, jak wielka część przestrzeni publicznej jest zawłaszczana przez użytkowników czterech kółek i infrastrukturę samochodową.Zdaniem pomysłodawców światowego Park(ing) Day chociaż raz w roku można to zmienić. Wszystko zaczęło się od Rabar, grupy artystycznej z San Francisco, która w 2005 czasowo zamieniła miejsce parkingowe w publiczny park[1]. Obecnie Park(ing) Day co roku przyciąga artystów, animatorów kultury, a przede wszystkim mieszkańców miast na całym świecie, którzy zamienią parkingi w miejsca otwarte dla wszystkich. – To zabawa połączona z misją, której celem jest zwrócenie uwagi na to, że w miastach wciąż brakuje przestrzeni dedykowanejmieszkańcom – komentuje Karolina Guzik.

 Osiedle przyjazne rowerzystom

Coraz więcej budynków na całym świecie staje się przyjaznych rowerzystom. Udogodnienia dla cyklistów najszybciej zyskiwały popularność w budynkach biurowych, gdzie już lata temu zaczęto wprowadzać prysznice, umożliwiające pracownikom odświeżenie się po przejażdżce czy udostępniać miejsca, gdzie można bezpiecznie pozostawić rower na czas pracy. Dziś sytuacja się zmienia i taka infrastruktura dostępna jest także przy kompleksach mieszkaniowych. Przykładem godnym naśladowania może być apartamentowiec 535W43, mieszczący się na nowojorskim Manhattanie. Na parterze budynku, umieszczononiezwykły pokój rowerowy mierzący aż 80 mkw., gdzie mieszkańcy mogą przechować lub naprawić swoje pojazdy. Nie każdy kompleks mieszkaniowy w Polsce posiada takie zaplecze, ale mieszkańcy tych najnowocześniejszych osiedli mają do dyspozycjistacje pompowania kół, naprawy czy mycia rowerów. Takie udogodnienia dostępne są m.in. na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Osiedlowe elementy infrastruktury rowerowej czy gadżety dla rowerzystów, które dziś są postrzegane jako coś wyjątkowego –dodatek domieszkania, za kilka lat staną się stałym wyposażeniem osiedli.

Według danych TNS Polska,już co trzeci Polak regularnie, przynajmniej kilka razy w tygodniu uprawia sport. Najczęściej właśnie jeździmy na rowerze. Co ciekawe, najbardziej aktywni są mieszkańcy dużych miast. Wzrastająca popularność tego środka transportu oraz upowszechniająca się dostępność infrastruktury rowerowej już wkrótce mogą sprawić, że jako rowerzyści staniemy w statystykach tuż obok Skandynawów.

Źródło: Skanska Residental Development Poland

Moda na rower
Rower staje się coraz popularniejszym sposobem podróży po mieście

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!