Porady

Jak wykończyć ścieżki, skarpy i schody?

Aranżując ogród idealny należy zadbać zarówno o estetykę nawierzchni ścieżek, jak i o ich trwałość. Produktami, które w tym pomogą są integralne z kostką betonową murki, palisady i obrzeża. Elementy te stanowią „kropkę nad i” dla chodników, wysp kwiatowych oraz schodów – różnią się jednak charakterystyką i przeznaczeniem.

Aranżując ogród idealny należy zadbać zarówno o estetykę nawierzchni ścieżek, jak i o ich trwałość. Produktami, które w tym pomogą są integralne z kostką betonową murki, palisady i obrzeża. Elementy te stanowią „kropkę nad i” dla chodników, wysp kwiatowych oraz schodów – różnią się jednak charakterystyką i przeznaczeniem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Szeroki wachlarz murków, palisad, czy obrzeży dostępnych na rynku daje nam nieskończone możliwości aranżacji przestrzeni wokół domu. Elementy te są nieocenioną pomocą przy kształtowaniu skarp i porządkowaniu przestrzeni. Stanowią estetyczne obramowanie nawierzchni gwarantując jej trwałość i bezpieczeństwo. Co więcej, możliwość wykorzystania gotowych produktów eliminuje konieczność dostosowywania i docinania elementów przy trudno dostępnych miejscach, czy krętych ścieżkach.

Wzmocnią krawędzie chodników i podjazdu

Całą kompozycję nawierzchni szlaków komunikacyjnych i podjazdu garażowego powinny zwieńczyć krawężniki lub obrzeża. Elementy te, nie tylko wydzielają poszczególne strefy oddzielając od siebie powierzchnie przeznaczone dla pieszych i aut, ale również utwardzają i stabilizują całą nawierzchnię. Ponadto zapobiegają rozsuwaniu się kostek pod wpływem obciążeń, dzięki czemu minimalizują ryzyko powstawania kolein oraz ubytków. Trwałość wyłożonej mozaiki zapewniają tradycyjne krawężniki, obrzeża trawnikowe, a także palisady czy nawet korytka ściekowe. Wielkość elementów stabilizujących dobieramy odpowiednio do sposobu użytkowania przestrzeni oraz ukształtowania terenu – im większe obciążenia tym bardziej okazałe powinny być oporniki. Co więcej, by podwyższyć estetykę i komfort użytkowania nawierzchni można wykorzystać obrzeża różnego rodzaju w zależności od miejsca ich wykorzystania. 

Pomogą stworzyć kwiatową wyspę i rabaty

W celu przygotowania niewielkich i położonych na poziomie gruntu wysp kwiatowych czy rabat możemy posłużyć się także obrzeżami lub kostką brukową, z której stworzone są ścieżki. Jednak w przypadku bardziej okazałych nasadzeń, które dodatkowo są umiejscowione na zboczu, warto skorzystać z palisad bądź murków oporowych. Wspomniane elementy świetnie sprawdzają się jako zapora zabezpieczająca przed osuwaniem się ziemi. Dodatkowo dzięki temu, że palisady są bardziej ozdobne od prostych obrzeży, porządkują przestrzeń jednocześnie podnosząc jej estetykę. Obsadzone kwiatami skarpy czy skalniaki optycznie powiększają przydomową przestrzeń i w świetny sposób wzbogacają krajobraz ogrodu. Warto bowiem wiedzieć, że zwłaszcza na płaskich oraz niewielkich działkach, nawet kilku centymetrowe różnice wysokości wizualnie zwiększają powierzchnię. Co ciekawe zastosowanie palisad bądź gazonów przy okazji usypania pagórków w ramach sztucznego ukształtowania terenu, zajmuje o wiele mniej miejsca niż naturalne skarpy.

Palisady stosuje się także do umocowania brzegów kwietników, obramowań wokół drzew, fontann, czy nawet budowy schodów. Natomiast gazony przeznaczone są do umacniania nasypów, skarp, jak i do tworzenia samodzielnych kwietników oraz murków, ogrodzeń i pionowych ścian zielonych, tzn. ozdobionych roślinami. Elementy znajdują zastosowanie w przypadku, gdy chcemy oddzielić strefy będące na różnych poziomach, np. skarpę od trawnika.

Źródło: Polbruk 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!