Urbanistyka

Miasto nad rzeką

Bliskość rzeki wpływa na atrakcyjność okolicy i rozwój infrastruktury turystycznej. To nie wszystko. Jak przekonują architekci, coraz więcej deweloperów widzi ogromny potencjał terenów nadrzecznych i to właśnie je wybierają pod nowe inwe-stycje.

Bliskość rzeki wpływa na atrakcyjność okolicy i rozwój infrastruktury turystycznej. To nie wszystko. Jak przekonują architekci, coraz więcej deweloperów widzi ogromny potencjał terenów nadrzecznych i to właśnie je wybierają pod nowe inwestycje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród w kamieniu

Przez lata rzeki wyznaczały obszar, wokół którego toczyło się życie. Niestety z biegiem czasu ich funkcja traciła na znaczeniu, a przestrzenie wokół zaniedbywano. Tymczasem, jak widać to na przykładzie krajów zachodnich, obecność rzeki w mieście przynosi wiele korzyści zarówno mieszkańcom, jak i potencjalnym inwestorom – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak. Jak dodaje, obszary te coraz częściej są poddawane procesowi rewitalizacji. Tworzone są tam przestrzenie rekreacyjne – liczne place zabaw, boiska do gry w piłkę, ścieżki rowerowe czy trasy biegowe. – Jednym z miast, które zrewitalizowało obszary nadbrzeżne jest Madryt. Projekt przeniesienia pod ziemię obwodnicy miejskiej, położonej wokół rzeki, dodatkowo przyczynił się do powstania nowego obszaru zielonego – parku Madrid Rio. Zasadniczo, wytyczną było stworzenie komunikacji między obiema stronami rzeki, która do tej pory dzieliła miasto. Co ważne, wprowadzenie takich zmian jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy miejscowy plan zagospodarowania dla obszarów wzdłuż rzeki na wszystkich jej odcinkach, a władze miasta i mieszkańcy rozumieją ich zasadność – dodaje. 

Sąsiedztwo wody gwarantuje dostęp do terenów zielonych, gdzie chętnie spędzamy czas wolny. Jednak coraz częściej stanowi także doskonałą alternatywę dla tych, którzy marzą o przeprowadzce do spokojnej, malowniczej okolicy. Popularność tych terenów sprawiła, że są adaptowane na osiedla mieszkaniowe. Nierzadko tworzone są tam lokale usługowe    i gastronomiczne. – Ciekawym przykładem tego typu inwestycji jest Atal Towers – projekt przygotowany na zlecenie Atal S.A. Obiekt jest usytuowany w centrum miasta. Od zachodu oraz południa sąsiaduje z budynkami mieszkalnymi z XIX i XX wieku, natomiast od północy z rzeką Odrą. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (określający przeznaczenie oraz warunki  zabudowy terenu) zakłada, że obszar pomiędzy rzeką Odrą    a nowo projektowanymi obiektami kubaturowymi należy przewidzieć pod tzw. piesze bulwary (promenadę biegnącą wzdłuż rzeki). Zaproponowane przez nas rozwiązanie zakłada utworzenie promenady przybrzeżnej, poszerzonej o tarasy wysunięte wspornikowo nad  rzekę, które w okresie letnim mogą pełnić funkcję ogródków dla zlokalizowanych w budynku lokali gastronomicznych. Z racji tego, że jest to przestrzeń otwarta - publiczna, czyli dostępna dla każdego, między pierwszym a drugim etapem inwestycji Atal Towers została zaprojektowana zielona promenada, która prowadzi wprost do bulwarów nad rzeką – dodaje Szczepaniak.

Choć istnieje wiele typów usytuowania miast względem rzeki, płynące z takiego położenia korzyści są jednakowe: stwarzają dobre okoliczności do zaktywizowania lokalnej społeczności. Ściągają nie tylko turystów, ale coraz częściej także inwestorów, którzy to właśnie w obrębie tych terenów rozpoczynają nowe inwestycje.

Komentarze

*

AB

Autor chyba zbyt szybko przekleił reklamówkę ATALa, nie wysilając się nawet na przeczytanie jej ze zrozumieniem:
1. "(...) Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (określający przeznaczenie oraz warunki zabudowy terenu) (...)" - noooo fachowcom z branży trzeba wyjaśniać, co to PLAN MIEJSCOWY
2. Sherlock Holmes pewnie się bez problemu domyśli, że artykuł dotyczy Wrocławia... ale w lokalnej reklamówce przecież tego nie trzeba było wspominać... więc w Sztuce Krajobrazu też nikt

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!