kızılay odtülüler dershane

Trendy

Aranżacja tarasu i balkonu

Odpowiednio zaaranżowany taras lub balkon mogą stanowić świetne przedłużenie mieszkania. W okresie letnim to zakątek, w którym po ciężkim dniu możemy zatopić się w ulubionej lekturze, złapać oddech i odpocząć w towarzystwie zieleni czy aromatycznych ziół. Warto funkcjonalnie go zaprojektować i cieszyć się nim od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Odpowiednio zaaranżowany taras lub balkon mogą stanowić świetne przedłużenie mieszkania. W okresie letnim to zakątek, w którym po ciężkim dniu możemy zatopić się w ulubionej lekturze, złapać oddech i odpocząć w towarzystwie zieleni czy aromatycznych ziół. Warto funkcjonalnie go zaprojektować i cieszyć się nim od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesne pergole

W zależności od wielkości, tarasy i balkony mogą pełnić różne funkcje: te obszerne – jadalni, a nieco mniejsze – kącika wypoczynkowego. Urządzając zielony zakątek warto pomyśleć o wygodnych meblach, np. z technorattanu, poduszkach o nieprzemakalnych poszewkach czy dywanie zewnętrznym. W ciepłe dni na tarasie doskonale sprawdzą się: rozkładana markiza, zwiewne zasłony i moskitiery. Nie tylko wyizolują przestrzeń, ale dodadzą aranżacji nuty romantyczności.

Wersja mini

Mały taras jest najczęściej spotykanym w polskich domach i mieszkaniach. W jego aranżacji warto zainspirować się tarasami paryskimi. Mimo, że zazwyczaj mają zaledwie kilka metrów, paryżanie czynią z nich prawdziwe perełki. Z pomocą przychodzą im niewielkie składane meble – kute lub drewniane – udekorowane wygodnymi poduszkami. W rolę stolika kawowego często wcielają się parapet lub designerski taboret. Świetnym rozwiązaniem jest także zamontowanie składanego blatu na poręczy balkonu. Niewielki zielony zakątek pokocha rośliny pnące oraz wiszące doniczki. Aby oddzielić się od spojrzeń sąsiadów, można wykorzystać kratki ogrodowe lub specjalne płotki, plecione z zaimpregnowanego rattanu lub wikliny.

Nie tylko na wysokości

Latem taras może pełnić rolę salonu. Pomyślmy zatem o odpowiednim jego urządzeniu. Jeśli chcemy, aby chronił przed słońcem, wybierzmy odpowiednie zadaszenie. Dobrym pomysłem będzie zielona ściana z drewna i roślin pnących.  Zainwestujmy w nastrojową pergolę lub nowoczesną markizę. Aby dodać miejscu uroku, można obsadzić go roślinami bądź zaprojektować urokliwe skalniaki. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie gatunków roślin odstraszających komary. W walce z natrętnymi owadami bezkonkurencyjne są m.in. kocimiętka, pnący plectranthus, mirt, surmia czy pelargonie. Jeśli wieczorami chcemy ogrzać się w blasku płomieni, postawmy na nowoczesny biokominek.

Wybierz swój styl

Projektując balkon warto zastanowić się nad motywem przewodnim aranżacji. Marzy Ci się minimalistyczna przestrzeń pełna białych tonów? Postaw na styl skandynawski – drewniana podłoga, jasne poduszki i proste meble będą pięknie korespondować z naturalnymi kwiatowymi kompozycjami. Chcąc przemycić na balkon trochę południowego słońca, postaw na trend śródziemnomorski. Świetnie sprawdzą się: podłoga z terakoty, kute meble z żeliwa, gliniane donice, a na ścianach, przecierka w ciepłym odcieniu. Romantyczny trend prowansalski natomiast nie obędzie się bez białych mebli zdobionych metaloplastyką, subtelnych porcelanowych osłonek na kwiaty oraz poduch z motywem lawendy.

Dodatkowo, jeśli chcesz na tarasie spędzać gorące wieczory w towarzystwie ciepłego oświetlenia, postaw na świeczniki i latarenki podwieszane lub umieszczone na podłodze. Ciekawą propozycją są również papierowe lampiony oraz ostatnio bardzo popularne cottonballs’y.

By spędzać ciepłe dni w pięknym zakątku, warto ciekawie zaaranżować swój taras nawet wtedy, gdy liczy on sobie niewiele ponad metr.

Źródło: homebook.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!