Porady

Kompozycje naskalne – jak stworzyć przydomowy skalniak?

Klasyczny, nowoczesny, piętrowy, barwny, minimalistyczny. Nieduży przydomowy skalniak może mieć równie wiele twarzy, co okazały ogród. Aby tworzenie kamienno-roślinnych kompozycji mogło awansować do rangi sztuki, warto wykorzystać materiały trwałe, efektowne i wszechstronne.

Klasyczny, nowoczesny, piętrowy, barwny, minimalistyczny. Nieduży przydomowy skalniak może mieć równie wiele twarzy, co okazały ogród. Aby tworzenie kamienno-roślinnych kompozycji mogło awansować do rangi sztuki, warto wykorzystać materiały trwałe, efektowne i wszechstronne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wybudować plac zabaw?

Tradycyjny skalniak, jak sama nazwa wskazuje, tworzony jest z wykorzystaniem naturalnych kamieni. Jeśli mamy trudności ze znalezieniem odpowiednich okazów, można go zbudować także dzięki solidnym i estetycznym materiałom brukowym, które idealnie naśladują strukturę i wygląd kamienia naturalnego.

Na wzniesieniu

Często zamienianym w skalniak miejscem w ogrodzie są grunty sąsiadujące z krawędzią schodów. Aby zabezpieczyć ich brzegi oraz stworzyć tym samym ciekawą przestrzeń do uprawy roślin, warto wykorzystać murki. Poszczególne elementy powinny być układane na betonowym fundamencie o grubości 30-40 cm. Metoda „na mokro” dodatkowo wzmocni całą konstrukcję, zwłaszcza jeśli w roli spoiwa wykorzystana zostanie odpowiednio przygotowana zaprawa cementowo-piaskowa lub nowoczesny klej mrozoodporny.

Palisady pozwalają z kolei na tworzenie skalniaków nawet na idealnie równej powierzchni. Wystarczy, że z ich pomocą wydzielimy pewien fragment terenu, a następnie wypełnimy go ziemią ogrodową.  Poszczególne elementy mocujemy na głębokość ok. 1/4 - 1/3 ich wysokości w fundamencie wykonanym z tzw. „chudego betonu”. Poza samym zamocowaniem palisad ważne jest ich idealne wypoziomowanie. Wolnych przestrzeni nie należy wypełniać żadnym dodatkowym spoiwem.

Kwitnące rozwiązanie

Szybkim patentem na skalniak są także gazony, pozwalające na wznoszenie niewysokich konstrukcji, które będą zarazem miejscem uprawy roślin. Ponadto dzięki nim można stworzyć stabilne granice całej kompozycji oraz zabezpieczyć jej zbocza przed osuwaniem się ziemi. Atutem gazonów jest puste wnętrze, w które doskonale wpasują się nieduże rośliny kwitnące, a nawet pnące. Gazony układa się na fundamencie betonowym o grubości 30-40 cm, pamiętając, że musi być zachowana naturalna retencja wody z ich wnętrza. W związku ze stabilnością i bezpieczeństwem użytkowania ważne jest by utworzone w ten sposób skalniaki nie wznosiły się na wysokość większą niż 1m. To samo tyczy się skalniaków wykończonych z użyciem murków.

Rośliny à la skalniak

Nie można zapomnieć, że skalniak to znacznie więcej niż same elementy betonowo-kamienne. To także rośliny, które należy dobierać równie skrupulatnie. Do zazielenienia skalnych kompozycji najczęściej wybierane są byliny, takie jak rojnik, skalnica, czy sasanka. Efektownie prezentują się też rośliny cebulowe, na przykład tulipany i krokusy, niemniej należy pamiętać, by po przekwitnięciu szybko usunąć nieestetyczną już część nadziemną. Dobrym rozwiązaniem są także iglaki płożące. By wraz z upływem czasu nie zdominowały roślinności skalniaka, najlepiej posadzić je na jego krawędziach, gdzie bez przeszkód będą mogły swobodnie się rozrastać. Uroku całej kompozycji dodadzą także imponujące trawy dekoracyjne, takie jak ostnica, miskant chiński oraz kostrzewa. Ponadto wybierając rośliny zróżnicowane pod względem czasu kwitnienia sprawimy, że przydomowy skalniak będzie urzekającą dekoracją posesji przez cały rok.

Źródło: Polbruk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!