Jednym z głównych zamierzeń projektowych było wkomponowanie wodnego placu zabaw w założenie parkowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Geometryczny ogród w Hiszpanii
Lokalizację i obrys samej niecki dopasowany do istniejących drzew wykorzystaliśmy z wstępnej koncepcji dołączonej do programu funkcjonalno-użytkowego opracowanego przez firmę Aquater.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy, zielony dach świata
Postanowiliśmy użyć drewna egzotycznego na posadzkę placyku przed wejściem oraz ławeczkę dookoła niecki. Poważnym wyzwaniem było zabezpieczenie niecki przed niepożądanym wejściem na nią zwierząt i ludzi mając na uwadze dość poważne oddziaływanie wygrodzenia na krajobraz.
Ażurowe elementy wygradzające plac także zostały zrealizowane z drewna jako parametryczna struktura oparta o przesunięte względem siebie sinusoidy. Dzięki temu uzyskaliśmy lekki w odbiorze charakterystyczny element placu dobrze spełniający swoją funkcję. Pomieszczenia techniczne zostały przysypane i obsiane trawą w celu zminimalizowania wpływu ich kubatury na krajobraz. Kolorowe wodne urządzenia dobrano w sposób różnicujący ich działanie.
Dodatkowo wydzielono strefę dla młodszych dzieci z zabawkami łagodniej wyrzucającymi wodę. Wzór bezpiecznej dla dzieci posadzki w niecce został dopasowany do rozmieszczenia zabawek wodnych tworząc grafikę nawiązującą do kręgów na wodzie.
Wieczorem plac zabaw staje się fontanną z programowalnym różnokolorowym podświetleniem LED.
Projekt: RS+
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze