kızılay odtülüler dershane

Porady

Druga faza sezonowego przycinania żywopłotów

Zalety posiadania żywopłotu są niepodważalne i ci, którzy zdecydowali się na założenie tego elementu zielonej architektury w ogrodzie, na działce czy miejskiej posesji, z pewnością są z tego zadowoleni.

Pełnia lata - lipiec i pierwsza połowa sierpnia - w kalendarzu ogrodniczym oznaczają drugą fazę sezonowego przycinania odpowiednich gatunków krzewów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strefa dobrego samopoczucia

Zalety posiadania żywopłotu są niepodważalne i ci, którzy zdecydowali się na założenie tego elementu zielonej architektury w ogrodzie, na działce czy miejskiej posesji, z pewnością są z tego zadowoleni. Gęsto rozkrzewiony żywopłot, niczym zewnętrzny i zarazem ekologiczny mur, odgradza prywatność od świata zewnętrznego. Dzięki niemu nasz dom, zwłaszcza w miejskim zgiełku, staje się przytulnym azylem. Chroni przed hałasem, silnymi wiatrami i na dodatek przyczynia się do oczyszczania powietrza. W upalne dni daje upragniony cień – zarówno mieszkańcom domu, jak i roślinom.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaką centralę sterującą wybrać do bramy automatycznej?

nożyce do żywopłotu

Żywopłot jest także inspirującym narzędziem do kreowania wewnętrznej ogrodowej przestrzeni, np. do oddzielania ogródka warzywnego od części rekreacyjnej, zasłonięcia kompostownika lub elementu, który chcemy ukryć przed wzrokiem innych osób. Formowany artystycznie w przeróżne kształty – kule, stożki, łuki, formy spiralne, dodaje przestrzeni uroku. Wszystko zależy od właściwości gatunku krzewów, wyobraźni właściciela ogrodu, prawidłowej pielęgnacji oraz ostrych i czystych nożyc.  

przycinanie żywopłotu

Przycinanie większych powierzchni żywopłotów, tworzenie różnych kształtów zajmuje sporo czasu. Dlatego lepiej jest posługiwać się wygodnym narzędziem, które tę czynność usprawni. Warto posłużyć się nożycami mechanicznymi, dzięki czemu naprawdę zaoszczędzimy nasz czas i ograniczymy wysiłek. Pełną swobodę działania oferują nożyce spalinowe, ponieważ nie ograniczają nas ani z powodu dostępu do źródła zasilania, ani długością przewodu. Tego typu narzędzia są jednocześnie niezawodne i łatwe w obsłudze oraz przyjazne w użytkowaniu. Praktycy doceniają w nich  natychmiastowe uruchomianie silnika, jakość, lekkość i wygodę pracy w każdej płaszczyźnie.”

Pełnia lata, lipiec i pierwsza połowa sierpnia, w kalendarzu ogrodniczym oznaczają drugą fazę sezonowego przycinania odpowiednich gatunków krzewów. W tym terminie warto zadbać o krzewy iglaste – żywotniki, cisy, cyprysiki i jałowce. Przycinanie dobrze też tolerują modrzewie, świerki i sosny. Do końca lipca rekomendowane jest przycięcie krzewów liściastych sadzonych wiosną z bryłą korzeniową. Do późnej jesieni można przycinać tylko gatunki wysoce odporne na mróz. W takich przypadkach, celem przycinania gatunków liściastych – np. żywopłotów grabowych, jest pozostawienie na młodych przyrostach liści przez okres zimy.

Źródło: Honda 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!