kızılay odtülüler dershane

Urbanistyka

Ideologia SLOW CITY

Ideologia SLOW CITY, bądź inaczej nazywana z języka włoskiego Cittàslow promuje zbudowanie definicji „powolnego  miasta”. Od 1999 roku organizacja stara się prowadzić działania mające na celu oparcie się homogenizacji i globalizacji miast.

SLOW CITY – czyli ruch powolnych miast, który swe korzenie czerpie od rozprzestrzeniającej się ideologii SLOW LIFE. Hasła zwolnienia w życiu stają się zauważalne na każdym kroku. Nośniki reklamowe, które zawsze starały się podkręcić tempo, teraz zwalniają, promując powolniejsze i odprężające nastawienie do życia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Produktywny ogród warzywny

Ideologia SLOW CITY, bądź inaczej nazywana z języka włoskiego Cittàslow promuje zbudowanie definicji „powolnego  miasta”. Od 1999 roku organizacja stara się prowadzić działania mające na celu oparcie się homogenizacji i globalizacji miast. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przestrzeń publiczna na przestrzeni lat

Najważniejszym aspektem ruchu Slow City jest popieranie różnorodności kulturalnej i ochrona środowiska naturalnego. Powrót do natury i korzeni odgrywa istotną rolę. Promocja tradycyjnych i lokalnych produktów ma napędzić gospodarkę w miejscowościach, które oferują wiele regionalnych dóbr krajobrazowych i spożywczych. 

slow city
Pierwsze SLOW CITY w Polsce - Reszel (źródło podroze.gazeta.pl)

Za rozwojem miast w stylu Cittàslow przemawia poprawa jakości życia mieszkańców. Chodzi o ograniczenie przytłaczających zjawisk takich jak hałas, pośpiech, masowość przekazu. Następuje wprowadzenie w życie mieszkańców zasad zrównoważonych miast, które promują takie hasła jak cicho, wolno, spokojnie, mniej, dokładniej, lepiej.

Powstaje harmonia między potrzebami mieszkańców i środowiskiem naturalnym. Ludzie coraz częściej oddadzą się aktywnej turystyce, poznawaniu regionu, rozwojowi kulturalnemu, kulturowemu, a także ekologii.

Ruch SLOW niesie ze sobą wiele dobrych zasad i nowości, z którymi zapoznać się powinien każdy pragnący odzyskać spokój w żuciu i swoim najbliższym otoczeniu.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!