kızılay odtülüler dershane

Zaproszenia

Martha Schwartz gościem Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE

Światowej klasy amerykańska architektka krajobrazu i artystka, jedna z najbardziej wpływowych osób w dziedzinie projektowania krajobrazu, a zwłaszcza przestrzeni miejskich jest autorką szeregu prestiżowych realizacji na całym świecie.

Jedna z najbardziej wpływowych postaci w światowej architekturze krajobrazu będzie gościem Dnia Architekta Krajobrazu 5 września organizowanego w ramach 23. Międzynarodowej Wystawy ,,ZIELEŃ TO ŻYCIE” w Warszawie w dniach 3-5 września.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: WARSZTATY „PROJEKTUJ & PROMUJ”

Światowej klasy amerykańska architektka krajobrazu i artystka, jedna z najbardziej wpływowych osób w dziedzinie projektowania krajobrazu, a zwłaszcza przestrzeni miejskich jest autorką szeregu prestiżowych realizacji na całym świecie. Jest laureatką niezliczonej ilości nagród, absolwentką i obecnie wykładowczynią The Harvard Graduate School of Design, właścicielką Martha Schwartz Partners z biurami w Nowym Jorku, Londynie i Szanghaju. Znana z odważnych projektów, które od ponad 30 lat mają istotny wpływ na rozwój architektury krajobrazu, urbanistyki na całym świecie. Styl Schwartz cechuje nieustanne przenikanie się sztuki i architektury krajobrazu. Jej prace to najczęściej reinterpretacja krajobrazu i spojrzenia na naturę - budzą dyskusje i skłaniają do refleksji i debaty, zaskakują oryginalną formą, jaskrawymi kolorami, ostrymi krawędziami, światłem czy użytymi materiałami. Schwartz uważa, że wzornictwo kreuje tożsamość, wpływa na postrzeganie otoczenia oraz pomaga nam wyróżnić się w czasach postępującej uniformizacji, będącej skutkiem globalizacji. Tworzenie krajobrazów miejskich jest zaś platformą dla zrównoważonego rozwoju miast, budowania lepszej jakości życia i reakcją na stale zmniejszające się zasoby naturalne. Prace MSP - place miejskie, parki, ogrody, i inne przestrzenie publiczne realizowane były dotychczas w 20 krajach na 4 kontynentach. Schwartz zajmuje się także rewitalizacją i współpracą z miastami na poziomie strategicznym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odsłonięcie "Ikara" Jana Sukiennika

martha schwartz
MSP_Beiqijia Technology Business District_Beijing, China

Zdaniem Schwartz: Obecnie postrzegamy miejski krajobraz jako wyróżnialną część infrastruktury. Miejskie ogrody i parki inne zielone przestrzenie w mieście są tak ważne jak wodociągi, kanalizacja, sieć energetyczna, informatyczna oraz cały system transportu. Ewolucja naszego społeczeństwa przekształciła rolników w mieszkańców aglomeracji. Staramy się wobec tego pokazać otwarte przestrzenie, jako niezwykle istotny element rozwoju zdrowych miast, mający zaspokoić multum potrzeb takich jak: dbanie o środowisko naturalne, zapewnienie mieszkańcom miejsc do spotkań i rekreacji oraz umożliwienie im wzajemnych interakcji.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia:

  • - „the Honorary Royal Designer for Industry Award from the Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures and Commerce” przyznana przez Królewskie Towarzystwo Wspierania Sztuki, Przedsiębiorczości i Handlu za jej ogromny wkład w rozwój brytyjskiego wzornictwa,
  • - „the Cooper Hewitt National Design Award”,
  • - „the Women in Design Award for Excellence” przyznaną przez Boston Society of Architects;
  • - honorowy tytuł doktora nauk Uniwersytetu Ulster w Belfaście, w Irlandii,
  • - członkostwo w Urban Design Institute oraz Royal Institute of British Architects
  • - wizytowała Radcliffe College oraz American Academy w Rzymie,
  • - Council of Fellows Award od American Society of Landscape Architects.
martha schwartz
MSP_City and Nature Master Garden_Xi an, China

Podczas Dnia Architekta Krajobrazu w sobotę 5 września w EXPO WARSZAWA Martha Schwartz w ramach 2 godzinnego wystąpienia rozwinie swoją koncepcję widzenia i projektowania przestrzeni krajobrazu w mieście w wykładzie pt. ,,Zrównoważony rozwój i sztuka”

W programie także:

Tożsamość miasta - prace francuskiego architekta krajobrazu Michela Corajoud

Prezentacja dwóch spośród ostatnich znaczących realizacji francuskiego architekta krajobrazu i planisty – Michela Corajoud – Park Eole w Paryżu oraz bulwary nad rzeką Garonne w Bordeaux.

Michel Corajoud był profesorem Krajowej Szkoły Krajobrazu w Wersalu i wybitnym, wielokrotnie nagradzanym projektantem. Zarówno jego działalność w roli architekta krajobrazu tworzącego przede wszystkim „miejskie” projekty – parki, place i rozwiązania urbanistyczne jak i ta edukacyjna wywarły ogromny wpływ na francuską szkołę projektowania, jej rozwój i miejsce w europejskiej architekturze krajobrazu. Jego twórczość charakteryzowała się innowacyjnością, zaskakiwała i inspirowała śmiałymi rozwiązaniami. W swojej pracy kierował się ideą nadania każdemu projektowanemu miejscu znaczenia i wartości z poszanowaniem, a wręcz podkreśleniem jego tożsamości.

Ogród to też dom cz. 2.0 -

Prezentacja jest kontynuacją i rozwinięciem tematu „Ogród to też dom” przedstawionej w 2014 r. podczas ubiegłorocznego spotkania. Wojciech Januszczyk zwraca się bezpośrednio do projektantów i wykonawców ogrodów przydomowych. Chce zwrócić ich uwagę na projektowo – technologiczne rozwiązania poszczególnych elementów przestrzeni wokół domu. Przedstawia praktyczne schematy projektów wykonawczych i podkreśla ich wagę w trakcie realizacji. Tworzy niejako słownik szablonowych haseł, które należy ująć w opracowywanych dokumentacjach, tak aby  w procesie realizacji nie następowały niedomówienia czy błędy. Z pośród szerokiego wachlarza rozwiązań technicznych wybiera kilkanaście najważniejszych  pokazując ich wagę jako nośników rozwiązań praktycznych bądź estetycznych.  W swej  prezentacji  postuluje aby  projekty  traktować jako ważne narzędzie pracy w komunikacji między uczestnikami procesu realizacji ogrodu – inwestorem, projektantem, wykonawcą czy branżystami"

Informacje i zgłoszenia na www.zielentozycie.pl

martha schwartz
MSP_Fengming Mauntain Park_ Chongqing, China
martha schwartz
MSP_Grand Canal Square_Dublin, Ireland
martha schwartz
MSP_Marina Linear Park_San Diego,USA
martha schwartz
MSP_Place de la Republique_Paris,France

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!