Polska

Rewitalizacja rynku we Fromborku

Rewitalizacja rynku we Fromborku niesie ze sobą bardzo pozytywne zmiany dla miasta zwanego Grodem Kopernika.

Rewitalizacja rynku we Fromborku to innowacyjny pomysł przekształcenia XIV-wiecznej przestrzeni publicznej na kształt Układu Słonecznego. Inwestycja przyczyni się do podniesienia walorów estetycznych i turystycznych miasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe zagospodarowanie Podzamcza w Lublinie

Frombork to warmińskie miasto uznane w 2015 roku za obszar ochrony uzdrowiskowej. Rewitalizacja rynku wprowadzi konkretne zmiany w przestrzeni miejskiej mające na celu zwiększenie ruchu turystycznego. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu

Rewitalizacja rynku we Fromborku
Rewitalizacja rynku we Fromborku

Inwestycję zaplanowano na 3,6 mln złotych. Rewitalizacja rynku we Fromborku ma zostać ukończona z końcem lipca. Nowe oblicze przestrzeni publicznej ma podnieść atrakcyjność regionu również pod kątem budowy uzdrowiska. Miasto na zmiany czekało bardzo długo, a zabytkowy rynek i pobliski kanał od wielu lat nie prezentowały się dobrze.

Za nową formę rynku przyjęto Układ Słoneczny. Dominującym elementem będzie fontanna. W nawierzchni poprowadzono pasy z ciemniejszej kostki przypominające orbity. Osiem planet zostanie odwzorowanych w postaci ławek. Na jednej z orbit pojawi się pomnik Mikołaja Kopernika, a w pobliżu elementu wodnego stanie odrestaurowana pompa. 

Rewitalizacja rynku we Fromborku
Nowe zagospodarowanie rynku

Rynek otoczony zostanie szpalerem drzew. Elementy kompozycyjne zostaną wyposażone w atrakcyjne oświetlenie. Teren zostanie objęty monitoringiem, jak również dostosowany do potrzeb współczesnych użytkowników dzięki dostępowi do bezprzewodowego Internetu. Zrewitalizowany zostanie również zabytkowy kanał uchodzący za najstarszy obiekt hydrotechniczny w północnej Polsce.  

Rewitalizacja rynku we Fromborku niesie ze sobą bardzo pozytywne zmiany dla miasta zwanego Grodem Kopernika.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!