Plac zabaw

Korzyści naturalnych placów zabaw

Natura daje dużo możliwości kreatywnego korzystania z otoczenia. Uczy dzieci postrzegać i szanować przyrodę.

Koncepcja naturalnych placów zabaw staje się w ostatnich latach bardzo popularna. Dlaczego jednak nowy trend zaczyna wypierać konwencjonalne urządzenia zabawowe? Jaką rolę architektura krajobrazu odgrywa w tworzeniu naturalnych terenów zabawowych?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Naprzeciw zmianom klimatycznym

Zabawa w naturze odnosi się do interakcji z naturalnymi elementami środowiska. Zagadnienie to wprowadza wiele możliwości i dowolność interpretacji bazującej na wyobraźni dziecięcej. Przykładowe działalności to wspinaczka na drzewa, budowanie nor, gotowanie z roślin. Aktywność na świeżym powietrzu wspomaga rozwój ruchowy i zmysłowy u najmłodszych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wypoczynkowy skwer dla mieszkańców

naturalny plac zabaw
mamawholandii.manifo.com

Naturalne place zabaw mogą występować wszędzie tam, gdzie dzieci mają dostęp do środowiska. W miastach, ze względu na małą dostępność terenów i przyrody architekci krajobrazu starają się rozwijać lokalne place zabaw zbudowane z naturalnych materiałów. Badania wykazują, iż zabawa z naturalnymi elementami zwiększa kreatywność, umiejętności motoryczne, samoocenę oraz wyniki w nauce. 

naturalny plac zabaw
www.dziecipoznan.pl

Naturalne place zabaw oferują również lepszy stosunek jakości do ceny.  W Wielkiej Brytanii szacuje się iż od 20% do 50% budżetu przeznacza się na budowę nawierzchni bezpieczeństwa. Zgodnie z przyrodniczymi uwarunkowaniami nawierzchnia gruntowa lub trawiasta już klasyfikuje się wśród bezpiecznego pokrycia terenu. Również naturalne elementy do zabaw są często tańsze od tych produkowanych fabrycznie. 

naturalny plac zabaw
www.emilowowarsztatowo.blogspot.com

Natura daje dużo możliwości kreatywnego korzystania z otoczenia. Uczy dzieci postrzegać i szanować przyrodę. Przebywanie na dworze wspomaga rozwój fizyczny oraz psychiczny. Stanowi to znaczną przewagę nad tradycyjnymi placami do gier. Architekci mają możliwość promować ekologiczny i zdrowy trend tworząc miejsca przyjazne absolutnie dla wszystkich użytkowników.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: landarchs.com

naturalny plac zabaw
www.nomera.cz

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!