Otoczenie budynku

Zewnętrzne oświetlenie domu

Choć często bagatelizowane, oświetlenie zewnętrze ma istotny wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz estetykę budynku i jego otoczenia.

Coraz dłuższe i coraz cieplejsze dni zachęcają do uporządkowania przestrzeni ogrodowej. Warto w tym czasie pomyśleć również o zewnętrznym oświetleniu domu. Odpowiednio dobrane oprawy wyróżnią architektoniczne detale najbliższego otoczenia i uatrakcyjnią wygląd roślinności.

Choć często bagatelizowane, oświetlenie zewnętrze ma istotny wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz estetykę budynku i jego otoczenia. Różnorodność dostępnych rozwiązań i technik pozwala na dostosowanie źródła światła do faktury oświetlanego obiektu, jego kolorystyki i układu poszczególnych elementów. Jak dobrać oświetlenie, by nadało przydomowej przestrzeni nowego charakteru?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomnik żołnierzy w Warszawie

Bezpieczeństwo, relaks i estetyka

Projektując oświetlenie przestrzeni wokół domu, warto zawczasu określić jego główne zadania i wprowadzić podział na strefy funkcjonalne. Warto wyróżnić na przykład obszary wymagające doświetlenia w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, miejsca pełniące rolę rekreacyjną oraz punkty, gdzie odpowiednie światło może mieć charakter dekoracyjny. Wśród pierwszych z nich wyróżnić należy bramę wjazdową oraz wejścia: do altany, garażu i domu. Aby efektywnie oświetlić zamki do drzwi, warto zamontować kinkiety lub reflektory ścienne ze skupionym strumieniem światła. W obszarach rekreacyjnych - tarasach, werandach i wewnątrz altan - sprawdzą się wysokie lampy słupkowe lub w przypadku zabudowy – lampy wiszące. Przyjemną atmosferę uzyskamy dzięki zainstalowaniu opraw emitujących światło rozproszone. Strefa, w której odpowiedni system oświetlenia pozwala na zwiększenie atrakcyjności otoczenia, to przede wszystkim ścieżki i punkty przylegające bezpośrednio do dekoracyjnej roślinności. Aby rozjaśnić ogrodowe alejki, warto zamontować niskie lampy słupkowe o wysokości do 100 cm lub oryginalne oprawy wpuszczane w podłoże, które utworzą swoistą świetlną ścieżkę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja przestrzeni w Rybniku

oświetlenie ogrodu

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Stosowane w oświetleniu zewnętrznym i ogrodowym oprawy oświetleniowe są narażone na kontakt z deszczem, śniegiem oraz zanieczyszczeniami. Dlatego kwestią kluczową dla bezawaryjnego funkcjonowania lamp zamontowanych na zewnątrz domu jest ich odporność na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. 

oświetlenie ogrodu

Efektywne i efektowne

Podobnie jak w przypadku systemu oświetlenia wewnętrznego, ogrodowe źródło światła powinno charakteryzować się wysokim poziomem oszczędności. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w ogrodach i na elewacji były wysokoprężne lampy sodowe. Z uwagi na emisję światła o pomarańczowo-złocistej barwie, dobrze podkreślają one koloryt piaskowych ścieżek ogrodowych i ceglanych murów. Coraz powszechniej zastępuje się je źródłami LED. Diody zużywają ok. 80% mniej energii niż rozwiązania starej generacji. Ich dodatkową zaletą jest możliwość sterowania barwą światła. Dzięki niej, bez dodatkowych filtrów możemy zwiększyć estetykę oświetlanych obiektów i roślin dzięki dopasowaniu do nich barwy światła.

 

Źródło: TRILUX Polska

oświetlenie ogrodu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!