kızılay odtülüler dershane

Przestrzeń publiczna

Zrównoważony rozwój miast

Ośrodek badawczy jest „poligonem” doświadczalnym dla zrównoważonych projektów. Firma potrzebowała powierzchni, aby pokazać innowacyjną architekturę i rozwiązania wypracowane przez zespół badawczy.

Miejscowość Shenzen w Chinach to jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Urbanizacja wywierająca duży wpływ na środowisko zmobilizowała architektów do zadbania o naturalne walory krajobrazu i środowiska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja przestrzeni w Rybniku

Jeden z największych chińskich deweloperów objął za cel stworzenie centrum badań i analiz nad potencjałem miejskiego krajobrazu. W efekcie, dzięki Z+T Studio powstał znakomity projekt obszaru pełnego roślinności i innowacyjnych pomysłów środowiskowych dążących do zrównoważonego rozwoju miasta. 

zrównoważony krajobraz
fot. www.landezine.com

Ośrodek badawczy jest „poligonem” doświadczalnym dla zrównoważonych projektów. Firma potrzebowała powierzchni, aby pokazać innowacyjną architekturę i rozwiązania wypracowane przez zespół badawczy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Biuro w ogrodzie

Za główne cele projektu obrano wrażliwość ekologiczną oraz długoterminową stabilność. Na obszarze opracowania zaprojektowano dwa rodzaje ogrodów, gdzie prowadzone są różne eksperymenty w celach badawczych. W prowadzonych analizach skupiono się na aspekcie zarządzania wodą opadową w miastach. 

zrównoważony krajobraz

Na skutek budowania licznych nawierzchni nieprzepuszczalnych ogranicza się naturalny dostęp wody opadowej do roślin. Przyczynia się to również do większych spływów powierzchniowych, które niosą ze sobą liczne zanieczyszczenia. Aby sytuacja uległa zmianie potrzebna jest odpowiednia strategia zintegrowanych praktyk.

Kontrola ilości spływu pozwala określić zdolność murawy i krzewów do absorbowania wody, a tym samym wyznaczyć szybkość jej przepływu. Najefektywniejsze okazały się drzewa świadczące przedłużony czas przesiąkania wody. Innym przetestowanym rozwiązaniem jest tarasowy układ zboczy nakierunkowujący spływającą wodę do przygotowanego strumienia. Nachylenie może być kontrolowane unikając warunków stojącej wody lub zbyt szybkiego przepływu. Skuteczna jest również roślinność porastająca kanały, która również łagodzi natężenie odpływu wód. Na miejscu zastosowano również różnego rodzaju nawierzchnie przepuszczalne i półprzepuszczalne. 

zrównoważony krajobraz
fot. www.90dg.cn

Proces oczyszczania odbywa się w wiatrach ogrodowych. Zastosowana w projekcie roślinność trawiasta to gatunki rodzime, wymagające małych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze sprawdzają się w procesie zatrzymywania i oczyszczania wód ze szkodliwych związków. Centrum Badań Vanke to przykład jak projekt może być katalizatorem dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w mieście.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

źródło: landarchs.com

zrównoważony krajobraz
fot. www.landscape-arch.ro
zrównoważony krajobraz
źródło www.landscape-arch.ro

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!