kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak uniknąć wypadków przy podcinaniu roślin ?

Najwięcej pracy w ogrodzie jest na początku jesieni. Należy przystrzyc żywopłoty, usunąć połamane i suche gałęzie z drzew, wyciąć chore pędy. Takie porządki często jednak wymagają pracy na drabinie, co może być przyczyną wypadków. Jak się przed nimi uchronić ?

Najwięcej pracy w ogrodzie jest na początku jesieni. Należy przystrzyc żywopłoty, usunąć połamane i suche gałęzie z drzew, wyciąć chore pędy. Takie porządki często jednak wymagają pracy na drabinie, co często jest przyczyną wypadków. Jak się przed nimi uchronić ?

Bez wchodzenia na drabinę
Pracując w ogrodzie – szczególnie na wysokościach - należy zachować szczególną ostrożność. Praca na drabinie może się zakończyć bolesną i długotrwałą kontuzją. Dlatego najlepiej wykorzystać przedłużone nożyce, które pozwalają sięgać ostrzem do wysokości nawet 6,5 m wzwyż. Dodatkowo ustalając indywidualny kąt cięcia, można precyzyjnie przyciąć gałęzie rosnące w różnych kierunkach. Nożyce posiadają zabudowany system zwalniania ostrzy, dzięki czemu mogą bez zaplątywania się dotrzeć wszędzie. Dzięki pracy na ziemi unikniemy bolesnych kontuzji, a praca będzie wygodniejsza i mniej obciążająca plecy i ręce. Takie rozwiązanie docenią szczególnie starsi ogrodnicy, dla których praca na twardym i stabilnym podłożu to duże udogodnienie i większe bezpieczeństwo. Bezpieczne przycinanie i modelowanie
Jesień to dobra pora na zadbanie o iglaki. Zielone, bujne drzewka skutecznie odgradzają nas od sąsiadów. Aby długo były piękne i nie straszyły ogołoconymi gałęziami, zwłaszcza przy ziemi, trzeba je regularnie podcinać. Nożyce elektryczne pozwalają na komfortowe i pewne przycinanie wysokiego żywopłotu z ziemi – teleskopowy trzonek umożliwia zasięg do ok. 3 m, a dzięki obrotowej głowicy z łatwością przytniemy także górną powierzchnię żywopłotu.

Lepiej dmuchać na zimne
Ostrożność podczas pracy w ogrodzie ma szczególne znaczenie, kiedy korzystamy
z ostrych narzędzi. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Zawsze należy sprawdzić, czy narzędzie, które chcemy odłożyć jest na pewno wyłączone. Upewnijmy się także, czy na pewno wiemy, jak obsługiwać dany sprzęt. Pozwoli nam to uniknąć bardzo wielu niebezpiecznych sytuacji podczas prac w ogrodzie

Ostrożności nigdy za wiele
Miłośnikom ogrodnictwa może się złudnie wydawać, że ciężka praca w ogrodzie nie jest niebezpieczna. Dzięki ergonomicznym narzędziom wiele niebezpieczeństw można uniknąć. Nożyce do wysokiego cięcia są wyposażone w głowicę tnącą obracającą się w zakresie 90 stopni, dzięki czemu użytkownik zawsze stoi w idealnej pozycji roboczej - obok żywopłotu. W uchwyty przekładniowych nożyc wbudowano wkładkę żelową dla idealnej amortyzacji. Sekatory powinny być wyposażone w miękkie elementy oraz różnej wielkości uchwyty. Zapewnia to większy komfort pracy i bezpieczeństwo. Wiele wypadków w ogrodzie jest spowodowanych złą konserwacją posiadanego sprzętu lub próby własnoręcznej naprawy i serwisu ogrodowych narzędzi. Brak odpowiednich umiejętności w serwisowaniu tego typu urządzeń może skończyć się kontuzją lub nawet kalectwem, dlatego warto przekazywać uszkodzony sprzęt do autoryzowanych serwisów.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!