kızılay odtülüler dershane

Polska

Rewitalizacja starówki miejskiej

Praca nad projektem rozpoczęła się w 2007 roku i trwała 5 lat. Realizację efektownej przestrzeni ukończono w 2013 roku pod nadzorem autorów opracowania, członków zespołu architekt ocznego firmy eM4 i Brataniec.

Modernizacja centrum życia miejskiego w Gorlicach przyniosła mieszkańcom wiele korzyści. Starówka zaczęła tętnić życiem oferując komfort przestrzeni i atrakcyjne usługi w pobliżu. Projekt rewitalizacji to finalista konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żywa Architektura

Praca nad projektem rozpoczęła się w 2007 roku i trwała 5 lat. Realizację efektownej przestrzeni ukończono w 2013 roku pod nadzorem autorów opracowania, członków zespołu architekt ocznego firmy eM4 i Brataniec. Powierzchnia użytkowa rozległego placu na starówce wynosi ok. 25 600 m2. Autorzy pracy konkursowej spojrzeli na odnowę centrum fachowym okiem – zarówno jako architekci ale również jako użytkownicy i mieszkańcy Gorlic.

starówka w gorlicach
Odsłonięte otwarcie widokowe

Po przebudowie starówki sięgającej lat 50 XX wieku dostrzeżono wiele niedociągnięć i błędów przestrzennych. Powierzchnia placu była odcięta od towarzyszącej wokół zabudowy, widok na Bazylikę zasłonięty, chodniki w złym stanie technicznym – to najważniejsze niedoskonałości Rynku.

starówka w gorlicach
Połączenie tarasów placu na różnych poziomach

Zespół projektowy postanowił naprawić istniejące mankamenty w przestrzeni i rozpoczął od poszerzenia płyty Rynku, łącząc ją spójnie z pierzejami budynków. Wykluczono ruch samochodowy i dzięki temu teren wyposażono w szersze chodniki i przejścia. Wszelkie bariery widokowe ograniczające przestrzeń zostały usunięte odsłaniając Ratusz oraz Bazylikę.

starówka w gorlicach
Przebudowane schody i kładki

Teren zagospodarowano również w nowe elementy wspomagające i udrożniające ruch i komunikację pieszą. Schody połączyły dwa poziomy tarasów, kładka zapewniła swobodny dostęp do górnej platformy. Nawierzchnię ujęto w pomysłowy sposób prezentując podziały własnościowe przylegających do placu elewacji budynków.

starówka w gorlicach
Kładka na górnym tarasie Rynku

W południowej części starówki miejskiej zlokalizowano dekoracyjną sadzawkę, a w północnej zbudowano Pawilon Historii Miasta. Dawną pompę przekomponowaną w tryskające fontanny. Nie zapomniano również o typowych elementach małej architektury jak siedziskach i ławkach do odpoczynku. Przestrzeń placu wypełnia również działające targowisko, a cyklicznie organizowane są występny i koncerty. Przestrzeń odwiedzana jest przez różnych użytkowników i cieszy się obecnie dużym uznaniem.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!