kızılay odtülüler dershane

Trendy

Ogród na dachu

Przykładem świetnego zagospodarowania zielonego dachu jest Nouvelle w Natick. Ogród został zrealizowany w 2008 roku z inicjatywy znakomitej i znanej w dziedzinie architektury krajobrazu projektantki Marty Schwartz. Realizacja otrzymała nagrodę BSLA w 2012 roku (Boston Society of Landscape Architects).

Koncepcja współczesnego życia w mieście bazuje na idei komfortu i luksusu. Taką możliwość daje inwestycja w zielone dachy, które wprowadzają zieleń w miejsca silnie zurbanizowane.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Finansowe korzyści zakładania zielonych dachów

Przykładem świetnego zagospodarowania zielonego dachu jest Nouvelle w Natick. Ogród został zrealizowany w 2008 roku z inicjatywy znakomitej i znanej w dziedzinie architektury krajobrazu projektantki Marty Schwartz. Realizacja otrzymała nagrodę BSLA w 2012 roku (Boston Society of Landscape Architects).  

zielone dachy
Układ kompozycyjny

Powierzchnia zagospodarowania wynosi niespełna 35 m2. Taras na dachu ukazuje piękno natury z perspektywy przestrzennej i wizualnej. Mieszkańcy mogą korzystać z ogrodu w zaciszu własnego mieszkania. Do dyspozycji oddano elementy wyposażenia przestrzeni małą architekturą ogrodową, a kompozycję uzupełniono zmieniającymi się w barwach roślinami. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja śródmieścia w Łodzi

zielone dachy
Różnorodne materiały dekoracyjne (fot. aagolestan.ir)

Ogród na dachu to przede wszystkim przestrzeń społeczna, zachęcająca rezydentów do wspólnego spędzania czasu na otwartej, roślinnej powierzchni. W widoku z góry park kusi doskonałą geometrią i przyciągającą oko kompozycją roślinną. Podczas spacerów zaprasza użytkowników do korzystania z funkcjonalnie rozmieszczonych elementów wyposażenia.

W ogrodzie na dachu przewidziano nie tylko niską zieleń zadarniającą, ale również ozdobne byliny oraz drzewa rzucające cień podczas upalnych dni. Dużą uwagę poświęcono różnorodnym gatunkom traw, które tworzą wielobarwną i długotrwałą kompozycję. 

zielone dachy
Plan zagospodarowania

Głównym elementem kompozycji jest drewniana ścieżka o geometrycznie zakrzywionym biegu. Rozciąga się na całej powierzchni dachu, a miejscami rozszerza się zapewniając miejsca do wypoczynku. Wykończeniem stałych elementów architektonicznych jest CORTEN. Materiał z natury posiada czerwony odcień, który atrakcyjnie kontrastuje z zielenią roślinności. Do dekoracji wykorzystano również kamień. 

ogród na dachu
Atrakcyjna kompozycja roślinna (fot. landarchs.com)

Analizując koncepcję zagospodarowania zauważa się naprzemienne przenikanie struktur ożywionych i materiałów stałych. Różnorodne rośliny, kamienne głazy i nawierzchnie, drewniana ścieżka oraz siedziska, wyniesione donice z cortenu – elementy te ujęto w ciągłym i geometrycznym schemacie linii, i okręgów. W efekcie uzyskano prawdziwą mieszankę zieleni i sztuki. Ogród na dachu oferujący również rozrywkę poprzez grę w golfa łączy wszystko, co ważne dla dzisiejszego nowoczesnego życia miejskiego.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: landarchs.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!