Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Petunia ogrodowa

Petunie dają bardzo szybko duże efekty zdobnicze. Przede wszystkim stosuje się je do upiększania balkonów i tarasów, do obsadzania dekoracyjnych naczyń lub skrzynek przyokiennych. Najlepsze do tego są odmiany o pędach zwisających.

Petunia ogrodowa to roślina jednoroczna uprawiana z rozsady. Jej pędy osiągają długość w zależności od odmiany - od 20 do 100cm.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Dyptam jesionolistny

Roślinę zdobią duże, dekoracyjne kwiaty kielichowate - całobrzegie lub o brzegach postrzępionych lub karbowanych. Kwiaty mają wyraziste, czyste barwy - najczęściej są białe, purpurowe, różowe lub fioletowe w wielu odcieniach. Występują również odmiany dwu- lub wielobarwne, zazwyczaj o kwiatach paskowanych lub pokrytych cieniutkimi żyłkami.  Pora kwitnienia przypada niestrudzenie od czerwca do października.

petunia ogrodowa

Petunia  jest łatwa w uprawie i niewybredna, wytrzymała na suszę, ale w czasie kwitnienia roślinę warto regularnie podlewać i dokarmiać co 14 dni. Jedyną wadą jest to, że jej kwiaty są trochę mniej wytrzymałe na deszcze. Aby petunie długo kwitły trzeba usuwać przekwitające pędy kwiatowe nie dopuszczając do zawiązywania nasion.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Godecja wielkokwiatowa

petunia ogrodowa

Do uprawy wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa, średnio wilgotna. Dobrze rośnie w słońcu ale może też rosnąć w półcieniu.

petunia ogrodowa

Petunie dają bardzo szybko duże efekty zdobnicze. Przede wszystkim stosuje się je do upiększania balkonów i tarasów, do obsadzania dekoracyjnych naczyń lub skrzynek przyokiennych. Najlepsze do tego są odmiany o pędach zwisających. Może być też stosowana jako roślina rabatowa. Wtedy wybieramy odmiany o pędach wzniesionych. Może być sadzona na kwietnikach lub na obwódkach. Jeżeli chcemy wysadzić petunie do gruntu to warto jego powierzchnię ukształtować tak, by był to teren lekko wypukły. Można petunie stosować jako wypełnienie pustych miejsc po wiosennych roślinach cebulowych.

petunia ogrodowa

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!