W drugiej połowie sezonu zimowego, w czasie gdy mróz ustąpi dodatniej temperaturze można zdecydowanie rozpocząć przycinanie drzew i krzewów liściastych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?
Cięcie to ma charakter pielęgnacyjny. Wykonywane jest przed wybudzeniem roślin z „zimowego snu” ograniczając w ten sposób wyciek soków z tkanek przewodzących.
Które gałęzie ciąć?
Usuwa się gałęzie uszkodzone przez mróz, połamane przez wiatr bądź z widocznymi oznakami choroby lub szkodników. Należy pamiętać o wykonywaniu nacięcia tuż nad pąkami lub oczkami pod delikatnym kątem. Zaleca się również usuwanie pędów wyrastających nieprawidłowo – do środka krzewu, krzyżujących się lub niekorzystnie powyginanych. Pomoże to doprowadzić koronę rośliny do prawidłowego wyglądu. Zdrowe pędy skraca się o 1/3 długości aby pobudzić roślinę do rozkrzewiania i późniejszego kwitnienia. Silniej przycina się mocne gałęzie. Cieńsze pędy skraca się słabiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak odśnieżać powierzchnię z kostki brukowej?
Cięcie pielęgnacyjne nie jest wymagane każdego roku. Właściciel lub ogrodnik powinien być w stanie ocenić, czy roślina wygląda zdrowo, a jej pokrój i wielkość jest korzystna. Zabieg można wykonywać średnio co 3-5 lat z rotacją na poszczególnych egzemplarzach. Uchroni to kompozycję roślinną od nagłej pustki spowodowanej generalnym przycinaniem zieleni w ogrodzie. Ze względu na siłę kwitnienia, do gatunków wymagających cięcia każdego roku należy m.in. budleja Dawida oraz różne odmiany wierzb.
Cięcie odmładzające
W przypadku gatunków starszych i nie prezentujących się już efektownie ścina się wszystkie gałęzie ok. 15-20 centymetrów nad ziemią. Taki sposób korekcji rośliny nazywany jest cięciem odmładzającym. Celem jest pobudzenie w roślinie wytworzenia młodych pędów, aby miała szanse na ponowny rozwój i zdobienie ogrodu.
Pielęgnacyjne cięcie drzew i krzewów to również zabieg naruszający balans i równowagę rośliny. Po każdym wykonanym zabiegu należy gatunki obficie podlać i zasilić odpowiednim nawozem.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze