Plac zabaw

Poznawczy plac zabaw

Doskonałe place zabaw kształtują się na podstawie obserwacji najmłodszego pokolenia. Praca w przestrzeni polegająca na analizie zabawy oraz procesu nauki trafnie precyzuje potrzeby rozwoju u dzieci.

Doskonałe place zabaw kształtują się na podstawie obserwacji najmłodszego pokolenia. Praca w przestrzeni polegająca na analizie zabawy oraz procesu nauki trafnie precyzuje potrzeby rozwoju u dzieci.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park nad morzem

Skutecznym działaniem są otwarte warsztaty dla przyszłych, młodych użytkowników. Zasugerowane przez dzieci rozwiązania okazują się w późniejszej przestrzeni najwłaściwszym rozwiązaniem.

poznawczy plac zabaw
Kontekst lokalizacyjny pomiędzy blokami mieszkalnymi

Autorzy projektu placu zabaw z pracowni Espace Libre, stworzyli we francuskiej miejscowości Alfortville jedną z największych przestrzeni publicznych, która poświęcona jest najmłodszym dzieciom. Obszar jest bardzo zróżnicowany nie tylko ze względu na wyposażenie. Odznacza się odmienną formą, kształtami oraz doborem kolorystycznym elementów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesne przedszkola dla dzieci

poznawczy plac zabaw
Plan zagospodarowania

Powierzchnia placu zabaw wynosi 1900 m2. Podzielona została na trzy części. Wytyczona została strefa dla dorosłych, w której rodzice mogą wymieniać doświadczenia i obserwować swoje pociechy. Topografia terenu składa się z wielu mikro wysokości. Odróżniają się między sobą odmiennym doborem materiałów oraz kontrastującymi kolorami. 

poznawczy plac zabaw
Ścieżki połączone z elemenatmi zabawowymi

Różnorodne tekstury i barwy pobudzają u dzieci rozwój poszczególnych zmysłów. Wśród materiałów pojawiło się kruszywo, beton, miękka ziemia oraz trawa. Kolory skompletowano w barwie czerwieni, błękitu, zieleni i brązów. Zróżnicowane tekstury od twardych po bardzo miękkie i miłe w dotyku poszerzają obszar poznawczy u dzieci. 

poznawczy plac zabaw
Warsztaty publiczne dla lokalnych mieszkańców z dziećmi (archemon.com)

Plac zabaw wprowadza młodych użytkowników do krainy kolorów, dźwięków, zapachów oraz światła. Poszczególne elementy zabawowe zapewniają konkretne wrażenia zmysłowe. Projekt poznawczego placu zabaw stworzono w 2013 roku, a sam obiekt powstał rok później. Na jego realizację przeznaczono kwotę 400 000 euro.

poznawczy plac zabaw
Wnętrze placu zabaw o funkcji rekreacyjnej

Cały obszar został uzupełniony o szeroką paletę roślin. Stanowią je nie tylko byliny i krzewy, ale również poszczególne gatunki drzew. Zieleń odznacza się odmiennym pokrojem i kolorystyką, aby zapewnić dzieciom jak największą różnorodność poznawczą. Rozbudzają dziecięce zmysły poprzez bezpośredni kontakt z przyjaznymi źdźbłami traw, pachnącymi kwiatami lawendy bądź smacznymi liśćmi mięty. Zastosowane w terenie rośliny są bezpieczne zarówno dla zdrowia jak i dotyku.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: www.landezine.com

poznawczy plac zabaw
Wyraźnie podkreślone stopnie kolorem czerwonym
poznawczy plac zabaw
Atrakcyjny kształt placu zawab w żywych kolorach (www.thecoolhunter.net)

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!