Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Cynia

Cynia to roślina jednoroczna siana wprost do gruntu. Najczęściej uprawia się cynie średniej wielkości osiągające około 40 cm wysokości, ale są też odmiany karłowate wyrastające tylko do 20 cm i tworzące zwarte kępy.

Cynia to roślina jednoroczna siana wprost do gruntu. Najczęściej uprawia się cynie średniej wielkości osiągające około 40 cm wysokości, ale są też odmiany karłowate wyrastające tylko do 20 cm i tworzące zwarte kępy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Grujecznik japoński

Duże, barwne kwiaty osadzone na sztywnych pędach. Płatki kwiatów też sztywne, jakby wycięte z papieru. Kolory kwiatów cynii to żółty, pomarańczowy, różowy i czerwony w wielu pastelowych odcieniach. Liście sztywne i szorstkie. Cynia kwitnie od lipca do października. Zakwitają około 3 miesiące od chwili wysiewu.

cynia

Roślina wymagająca w uprawie - potrzebuje dobrej gleby, zasilania i podlewania. Zasila się cynie nawozem płynnym. Cynia jest wrażliwa na przymrozki i dlatego rozsadę tych kwiatów wysadza się do gruntu po 20 maja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Dąb

Cynie można wysiewać wprost do gruntu na początku maja. Zakwitną dopiero w sierpniu i mają nieco mniejsze kwiaty niż cynie uprawiane z rozsady. Rozsadę można przygotować samemu; pod koniec marca wysiać nasiona do skrzynek, które muszą znajdować się w miejscu o temp. nie mniejszej niż 18 st.C. Siewki należy przepikować do małych doniczek a w drugiej połowie maja wysadzić do gruntu.

cynia katalog roślin

Roślina potrzebuje gleby żyznej, obficie nawożonej i wilgotnej. Nie lubi natomiast ziemi gliniastej - taką glebę trzeba poprawić przez dodanie piasku i kompostu zwykłego lub torfowego. Cynia potrzebuje stanowiska słonecznego.

Cynię można stosować jako jednogatunkowe grupy lub kwietniki - wyglądają bardzo efektownie tworząc wielobarwne plamy. Nadają się do ogrodów w stylu wiejskim. Cynie są też cenione jako kwiaty cięte, w wodzie utrzymują się do 10 dni.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!