Park

Park sztuki, gier i zabaw

Park Pierce’a jest połączeniem sztuki, gier i zabaw zarówno dla starszych jak i młodszych użytkowników roślinnej przestrzeni publicznej. Miejsce to odznacza się również dobrą organizacją zarządzania wodą deszczową.

Park Pierce’a jest połączeniem sztuki, gier i zabaw zarówno dla starszych jak i młodszych użytkowników roślinnej przestrzeni publicznej. Miejsce to odznacza się również dobrą organizacją zarządzania wodą deszczową. Park stanowi wyjątkowe miejsce dla mieszkańców miasta Baltimore, ponieważ w miejscowości zdecydowanie brakuje otwartych terenów zieleni. Architekci z firmy Mahan Rykiel Associates zdecydowali się na przebudowę nabrzeża i wzbogacenie go o ekologiczne środowisko.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulica przekształcona w park

Pierce Park to wielofunkcyjna przestrzeń łącząca sztukę, gospodarkę wodną, roślinność, edukację ekologiczną i miejsca zabaw dla dzieci. Środowisko parku wykazuje dbałość o aspekty przyrodnicze i ekologiczne ze względu na zastosowanie licznych materiałów pochodzących z recyclingu. Miejska oaza posiada również chętnie odwiedzany i intrygujący ogród deszczowy.

park sztuki, gier i zabaw
Elementy muzyczne

W granicach opracowania znalazły się tereny będące wcześniej nieużytkowane. Do stworzenie placu zabaw w dzielnicy Baltimore przyczyniły się finanse lokalnego biznesmena Pierce Flaningana, od którego park został nazwany. Zgodnie z jego wolą teren parku wzbogacono również o aspekty rozwojowe dla młodzieży w postaci edukacji ekologicznej, elementów muzycznych i przyrodniczych. Miejsca do zabaw dla starszych i młodszych dzieci podzielono na dwa osobne obszary o owalnym, otwartym kształcie.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja przestrzeni w Warszawie

park sztuki, gier i zabaw
Kontekst przestrzenny parku (fot. www.flickr.com)

Podczas tworzenia koncepcji projektowej architekt krajobrazu wziął pod uwagę aspekt oczyszczania wody oraz kolekcjonowania wody deszczowej. Ogród deszczowy to interpretacja procesów krajobrazowych oraz siedlisk przyrodniczych. Siedziska wykonano z drewna umieszczonego na gabionowych murkach. Przestrzeń parku sztuki gier i zabaw udekorowano dużymi, ozdobnymi głazami pochodzącego z miejscowego kamieniołomu Maryland. 

park sztuki, gier i zabaw
Pierce s Park

Nowoczesny plac zabaw wyposażony jest również w elementy naturalne w formie konstrukcji wierzbowych. Dodatkowe rzeźby ze stali nierdzewnej dekorują przestrzeń, a słowa wyryte w nawierzchni parku zachęcają do kontaktów międzyludzkich.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://inhabitat.com/pierces-park-combines-art-play-and-stormwater-management-into-a-stunning-urban-oasis-in-baltimore/

park sztuki, gier i zabaw
Plan zagospodarowania terenu (źródło chapterpr365.asla.org)
park sztuki, gier i zabaw
Sprzęty zabawowe dla dzieci (źródło whatisawridingmybikearoundtoday.com)
park sztuki, gier i zabaw
Wierzbowy tunel (fot. www.goingmamarazzi.com)

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!