Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to pnącze wieloletnie, osiągające w polskich warunkach pogodowych 5-7m wysokości. Przyrasta wolno, a zdobi ją przede wszystkim duża masa liści, które pokrywają pędy. Liście są sztywne, błyszczące, najczęściej trójklapowe lub pięcioklapowe.

Bluszcz pospolity to pnącze wieloletnie, osiągające w polskich warunkach pogodowych 5-7m wysokości. Przyrasta wolno, a zdobi ją przede wszystkim duża masa liści, które pokrywają pędy. Liście są sztywne, błyszczące, najczęściej trójklapowe lub pięcioklapowe. Wykazują dużą zmienność kształtów nawet na jednej roślinie. W zależności od odmiany iście mogą być wybarwione, najczęściej pstre lub plamiste.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Olsza

Pędy bluszczu zaopatrzone są w krótkie korzonki czepne i dlatego samodzielnie potrafią wspinać się na mury, drzewa, płoty, kamienie. Jeżeli nie napotka na swej drodze niczego po czym może się piąć to po prostu płoży po ziemi.

Kwiaty bluszczu są zielonkawożółte, w kulistych baldachach, nie mają większego znaczenia zdobniczego. Kwitną okazy tylko wysoko wspinające się, starsze i rosnące przy tym w południowo-zachodnich regionach kraju. Owoce ma czarne, dojrzewają w maju następnego roku po kwitnięciu (wrzesień-październik). 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Dereń biały

bluszcz pospolity

Bluszcz jest odporny na niekorzystne warunki. W odpowiadających mu warunkach jest jednym z najbardziej długowiecznych pnączy. Jest bardzo wytrzymały na zacienienie, w miejscach gdzie niewiele roślin może się utrzymać. Ma niestety dość duże wymagania glebowe. Na terenach o surowszych zimach czasem przemarza - marzną te części, które wystają ponad warstwę śniegu. Jest za to odporny na zanieczyszczenie powietrza - może być sadzony w miastach. 

bluszcz pospolity

Przed sadzeniem bluszczu należy odpowiednio przygotować podłoże, wzbogacając je kompostem lub torfem. Najlepsza pora sadzenia to maj i sierpień ale można do sadzić właściwie przez cały okres wegetacji. W następnych latach wystarczy dwukrotne zasilanie w maju i lipcu nawozem wieloskładnikowym. W okresach suszy powinno się bluszcz podlewać.

Ma duże wymagania, dobrze rośnie na żyznej, próchniczej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Doskonale znosi zacienienie, unika pełnego nasłonecznienia. 

bluszcz pospolity

Bluszcze wykorzystuje się do pokrywania ścian budynków - szczególnie malowniczo wygląda przy różnego typu kamiennych murkach, schodach i niskich ogrodzeniach. Jeżeli chcemy bluszczem okryć ściany , nie powinniśmy kierować pierwszych pędów na ścianę. Muszą się one rozrosnąć na ziemi wzmacniając roślinę i dopiero w kolejnych latach można kierować je ku górze. Aby pędy bluszczu szybciej i równomiernie pokryły ścianę lub inną powierzchnię, należy kilkakrotnie w ciągu roku uszczykiwać wierzchołki pędów. Ciekawy efekt daje obsadzanie bluszczem pnie grubych drzew. Można go stosować zamiast trawy jako roślinę kobiercową (zadarniającą) głównie w miejscach silnie zacienionych, pod północnymi ścianami budynków lub pod drzewami. Bluszcz może być też wykorzystywany w tworzeniu kompozycji w pojemnikach i dużych donicach a ścięte gałązki bluszczu nadają się jako zielony dodatek do kompozycji kwiatowych i innych aranżacji. W wazonie są trwałe i zwykle ukorzeniają się w wodzie - mogą być potem przesadzone do ogrodu. Ponieważ wolno rośnie doskonale nadaje się do małych ogródków przydomowych i działek. 

bluszcz pospolity

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!