Przestrzeń publiczna

Szklarnia w przestrzeni publicznej

Szklarnia Wynwood to nowatorskie podejście do budynku w przestrzeni otwartej. Projekt łączy w sobie elementy sztuki, architektury i krajobrazu. Miejsce stworzone zostało na potrzeby społeczne i realizuje wydarzenia muzyczne oraz kulturalne.

Szklarnia Wynwood to nowatorskie podejście do budynku w przestrzeni otwartej. Projekt łączy w sobie elementy sztuki, architektury i krajobrazu. Miejsce stworzone zostało na potrzeby społeczne i realizuje wydarzenia muzyczne oraz kulturalne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park na mokradłach

Greenhouse ma charakter otwarty i zbudowany jest z elastycznych ram konstrukcyjnych. Formą nawiązują zarówno do skali jak i rodzaju sąsiadujących budynków oraz domów jednorodzinnych. Szklarnia wznosi się w krajobrazie i oferuje bogate siedlisko dla rodzimej flory i fauny. Roślinność skupiona jest na tyle gęsto, aby przypominać park, który zachęca do cichej kontemplacji. 

szklarnia
Nowoczesna szklarnia Wynwood w Miami USA

Wszechstronna armatura szklarni łatwo przystosowuje się do nasadzonej flory i zmienia się w ciągu roku. Ażurowa forma pozwala na swobodne dostosowywanie przestrzeni zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Szklarnia tworzy szerokie spektrum możliwości dla społeczeństwa i pobliskiego środowiska. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rola zieleni w zatrzymywaniu wody w mieście

szklarnia
Siedziska wzdłuż ścian szklarni (fot. bustler.net)

Park cieplarniany Wynwood w formie ram na świeżym powietrzu to koncepcja odwracająca związek między wewnętrzną przestrzenią budynków, a zewnętrzną przestrzenią otoczenia. Przestrzeń publiczna przyjmuje formę zadaszonego mieszkania dla roślin. W ten sposób konstrukcja działa jako zabawna interakcja z naturą. 

szklarnia
Wyspy kwiatowe oraz meble rozmieszczone pod dachem szklarni (fot. bustler.net)

Szczyty dachowe w formie falistej struktury nawiązują do dwóch domów jednorodzinnych, które wcześniej istniały na tym terenie. Bardzo cienka struktura odzwierciedla delikatność. Zapewnia również dynamiczną grę cieni w krajobrazie. 

szklarnia
Nowoczesna szklarnia Wynwood w Miami USA (fot. bustler.net)

wśród drzew. W projekcie uwzględniono i zachowano os taniejącą roślinność oraz zwrócono szczególną uwagę na połączenia widokowe z otaczającą  krainą cyprysów - Everglades.

Mała architektura przyjęła formę ławek zawieszonych na ramach dachu oraz zlokalizowanych w wyspach kwiatowych. Wzdłuż ścian zlokalizowano również liczne meble pokojowe dla zapewnienia bardziej przyjaznej atmosfery. Pomysłodawcami i twórcami nowoczesnej szklarni w przestrzeni publicznej są Gelpi Projects, Studio Roberto Rovira oraz Jim Drain. Projekt zrealizowano w 2014 roku w Miami.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: www.shapedscape.com

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!